Dogradonačelnica Sandra Švaljek prije godinu dana odlučila je stati uz bok Milanu Bandiću sa zadatkom da ozbiljnije pokrene gradsko gospodarstvo. Uspješnu znanstvenu karijeru u Ekonomskom institutu zamijenila je političkom, a nakon prve godine mandata kaže da je novi Bandićev tim uspio ozbiljnije probuditi uspavanu gradsku upravu, da su sanirani najveći zatečeni problemi i da se grad ozbiljno priprema za privlačenje kapitala i gospodarski napredak.
Dolaskom u gradsku upravu najveći problem i prvi zadatak bio je sanirati Zagrebački holding, za koji Švaljek danas tvrdi da je stabilna tvrtka te odbacuje da će sve vrijedno završiti u privatnim rukama. Komunalne djelatnosti važne za funkcioniranje grada ostat će u njegovoj nadležnosti, tvrdi Švaljek, dok će se u one ostale dopustiti ulazak privatnog sektora.
– To ne mora biti nužno potpuna privatizacija, može biti djelomična ili neki oblik koncesije ili javno-privatnog partnerstva i sigurno je da će se ići u tom smjeru – kazala je Švaljek. Uz Holding, posvetila se i privlačenju novih investicija. Na njezinu inicijativu Grad upravo radi na popisu projekata koje će u zemlji i inozemstvu nuditi privatnicima. Na tome popisu naći će se Zagrebačke terme, stambeno-poslovni projekt Blok Badel, garaža u Klaićevoj, obnova zapuštenog lječilišta Brestovac na Sljemenu... Najveći pak projekt na kojem trenutačno radi jest transformacija Zagrebačkog velesajma u tzv. inovativno urbano područje te se Velesajam neće više tako ni zvati.
– Na Velesajam ćemo preseliti postojeći Tehnološki park kojem ćemo pridodati i srodne sadržaje kao što su kongresni centar, restrukturirani sajam i novi poslovni objekti. Bit će tu i popratni sadržaji, od lokala, hotela do sportskih terena na kojima će se opuštati novi poduzetnici i poslovni ljudi – objasnila je planove Švaljek. Kao najveći problem slabim investicijama u gradu, ali i Hrvatskoj, Švaljek ističe loš glas koji nas prati u svijetu. Stoga smatra da u svijet moraju početi odlaziti informacije o pozitivnim iskustvima. Dodala je i da Hrvatska na čelu s Vladom mora biti svjesna da nije sama te da u isto vrijeme i druge države u našem okruženju traže rješenja za privlačenje kapitala pa je važno dobrim mjerama privući ulagače.
– Mi napredujemo, ali svijet trči brže. Danas nacionalne ekonomije i pojedinačne lokacije međusobno konkuriraju, u našem neposrednom okruženju postoje druge države i gradovi koje nude ulagačima niže troškove pa je važno reagirati na vrijeme – kazala je Švaljek. Istaknula je da Zagrebu nisu konkurencija naši gradovi, već druge europske metropole i da smo ulaskom u Europsku uniju postali prihvatljiviji ulagačima, posebno zbog manjeg troška radne snage u djelatnostima visokih tehnologija. Kazala je da se ozbiljno radi i na privlačenju novca iz EU fondova, no prije 2015. najvjerojatnije neće biti natječaja za projekte gradnje koje svi očekujemo. Grad će sigurno biti spreman povući novac za najskuplje projekte.
Ima dobrih kadrova
Kao doktorica znanosti, osvrnula se i na aktualnu situaciju u Gradu i Holdingu gdje se svaki dan otkrivaju novi zaposlenici s lažnim diplomama.
– Ne mogu razumjeti kako netko može doći na ideju da prepiše diplomski rad i lažira diplomu. To mi je čudno i nevjerojatno – kazala je Švaljek te dodala da je od presudnog značenja posvetiti pozornost odabiru novih zaposlenika.
– Na tržištu postoje izvrsni kadrovi i treba samo provesti nepristran odabir. Zaposlenici odabrani na takav način imaju drukčiji odnos prema radu, vrijedni su i lojalni i ja mislim da je takav pristup zapošljavanju jedini pravi put za privatni i javni sektor – rekla je S. Švaljek.
>>Muž dogradonačelnice Sandre Švaljek dao otkaz u Gradu
Sav "napredak" prof. Švaljek je sažela u rečenici "mi napredujemo, ali svijet trči brže"!