"I Oli glagoljicu voli" naziv je slikovnice što su je izradile četiri učenice osmog razreda Osnovne škole Kajzerica, četrnaestogodišnje Tena Pejić, Nuša Matija Maršić, Leonarda Sršen i Ana Barać, i prototipom pobijedile na četvrtom Milenijskom natjecanju iz kreativnih industrija koje je u studenom održano u Osijeku. Prva je to hrvatska slikovnica za slabovidnu djecu i govori o dječaku Oliju i njegovoj prijateljici Oljici koja ga upoznaje s čarima pisma, a on njoj govori o svemiru i povijesti.
Postao je glavni lik
Namijenjena je đacima nižih razreda osnovne škole koji se tek upoznaju s glagoljicom, koja, kažu, već polako pada u zaborav, a posebna joj je vrijednost to što je prilagođena slabovidnoj djeci. U realizaciji im je pomogla profesorica hrvatskog jezika Stanka Svetličić, koja je i voditeljica izvannastavne aktivnosti "101 lice glagoljice", a osmogodišnji Oliver Blažević, slabovidni učenik drugog razreda OŠ Kajzerica, bio im je glavna inspiracija. Posebice za glavni lik slikovnice, Olija, kako mu je i nadimak.
– Željele smo napraviti slikovnicu za djecu s teškoćama u razvoju, ali kako nismo u početku imale ideju kome bi konkretno bila namijenjena, krenule smo istraživati u školi i tako došle do Olivera – govori Leonarda. A kako bi zamisao realizirale bez greške, obratile su se Centru za odgoj i obrazovanje slijepih i slabovidnih osoba "Vinko Bek", gdje su, između ostalog, doznale i da ne postoji puno knjiga za slabovidne osobe.
– Objasnili su nam kakve boje smijemo koristiti, da font slova mora biti najmanje 22, da slike ne smiju imati puno detalja... I koji se materijali koriste za taktilne elemente jer, primjerice, vatu i vunu nismo smjele upotrijebiti – ističe Ana. Pazile su, dodaju, da u slikovnici ne bude blještećih elemenata, da sve slike imaju crni obrub te da budu u kontrastu s podlogom koja je u ovom slučaju žućkasti papir. Za izradu taktilnih elemenata pak koristile su spužvasti papir, a boje u slikovnici neke su od Oliveru najdražih, crvena, plava, žuta i zelena. Na nekoliko se stranica usto nalaze i po tri QR koda koja, kada se skeniraju mobitelom, vode na glasovna pitanja povezana s tekstom, a snimile su ih same autorice.
Gesla njihova rada bila su "Glagoljica svima" i "Knjiga svima", a na natjecanju su dodatne bodove osigurale promocijom slikovnice na TikToku i Instagramu, gdje su objavljivale svaki segment projekta.
– Cilj nam je, uz promociju, bio i da pokažemo široj publici koliko glagoljica može biti zabavna te da našim učenicima približimo kako na pametan način mogu iskoristiti društvene mreže – govori prof. Svetličić.
Nakon natjecanja, na kojemu su sudjelovale drugi put, nakon što su lani predstavile projekt "Escape room" za knjižnice, slikovnicu su odlučile za Svetog Nikolu pokloniti Oliveru.
– Jako mi se svidjela, posebice jer sam glavni lik, uz prijateljicu Oljicu koja me uči glagoljicu. A zasad na glagoljici znam napisati Oli – kaže.
Izlaze iz okvira kurikula
Međunarodni dan glagoljice obilježava se 22. veljače, a tim će povodom prototip slikovnice, za koju trenutačno traže financijsko rješenje kako bi je otisnuli, predstaviti i široj publici, roditeljima školskih kolega. Autorice najavljuju i da planiraju izraditi nastavke slikovnice, pri čemu bi jedan uključio i projekt "Escape room", a Olija bi u tom slučaju proglasili pobjednikom, zahvaljujući znanju glagoljice.
– Ponosimo se našim učenicima koji mogu i žele raditi na promidžbi škole i na njihovim interesima koji izlaze iz okvira kurikula. Posebnu pažnju posvećujemo velikom broju projekata iz različitih područja zanimanja poput poduzetništva, ekološkog i medijskog odgoja te životnim vrijednostima, a uz to se bavimo i humanitarnim radom – istaknula je ravnateljica škole Majda Tometić.
>> VIDEO: Vesela srijeda: Pogledajte kako je radnik na obnovi zagrebačkog muzeja zaplesao na prozoru