– Uzrok požara i materijalna šteta bit će poznati tek nakon očevida, nisu stradala postrojenja ni objekti – priopćeno je iz C.I.O.S. grupe, unutar čijeg je pogona za reciklažu otpada na Jankomiru u ponedjeljak izbio požar.
Iz tvrtke poručuju da očekuju brzu normalizaciju recikliranja poslovanja, nakon što stručne, zaštitne i istražne službe obave svoj dio posla. To, dakle, ovisi o angažiranosti vatrogasaca koji će posla s gašenjem, nakon razgrtanja svoga materijala, imati još cijeli današnji dan, ali i sutra.
– Izgorjeli su samo otpadni materijali na otvorenom, većinom prešani metalni dijelovi i plastični dijelovi prethodno izdvojeni iz otpadnih vozila. Budući da se opasne komponente, na primjer antifriz, motorna ulja, akumulatori, tekućine i slično, temeljem Pravilnika o gospodarenju otpadnim vozilima prethodno izdvajaju iz otpadnih vozila, ove tvari nisu gorjele – navode iz C.I.O.S.-a.
Vatra i dalje gori, no pod nadzorom je i više se ne može širiti pa ne prijeti opasnost ni okolnim kvartovima.
– Provodimo detaljno gašenje, strojevi CIOS-a razgrću sav otpad i mi gasimo sve što još gori jer požar nije ugašen dok se sve ne očisti i ne počisti ono što je jučer gorjelo – ističe za Vecernji.hr zapovjednik JVP-a Zagreb Mladen Malčić, govoreći da se radi o golemom poslu na kojem su trenutačno angažirane sve profesionalne postrojbe, uz 10 DVD-ova, ukupno 20-ak vatrogasnih vozila.
– Prema našoj procjeni, tamo je oko 10.000 kubika materijala, sve se mora pročistiti da bi se potpuno ugasilo, što će trajati i danas i sutra – objašnjava Malčić. Pomogla je, kaže, malo i kiša, a dim koji se vidi više nije opasan i nema mjesta panici. Vode, dodaje, imaju dosta, a na raspolaganju su i cisterne Čistoće.
Iz policije napominju da očevid još nije počeo, ali trebao bi tijekom dana kada se, kažu, za to stvore uvjeti. Prema njihovim informacijama, tri su osobe zatražile liječničku pomoć – jedan vatrogasac te dvoje građana, 40-godišnjak i 25-godišnjak.
Iz gradskog Ureda za upravljanje u hitnim situacijama sumirali su učinjeno nakon jučerašnjeg dana i današnjega jutra i konstatirali da je u gašenju sudjelovalo oko 200 profesionalaca iz različitih službi.
– Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba intervenirala je sa 14 vozila i 50 profesionalnih vatrogasaca. Intervenciji su se priključila dobrovoljna vatrogasna društva Sesvete, Odra, Kustošija, Hrašće, Mala Mlaka, Lužan, Dragonožec, Moravče i Kupinečki Kraljevec sa 40 dobrovoljnih vatrogasaca, a pomogla su i 2 helikoptera MORH-a te Zagrebački holding sa 17 cisterni, od čega Čistoća sa 11, a Vodoopskrba i odvodnja sa 6 – objašnjavaju iz Ureda.
Ističu da udjeli plinova u zraku, prema mjerenjima, ne odstupaju od graničnih vrijednosti, a iz Ministarstva zdravlja napominju da se ukida preporuka stanovnicima da ne izlaze iz domova, no i dalje valja izbjegavati izlaganje dimu u blizini požarišta.
– Preporuka je također da se obrati posebna pozornost na malu djecu kako ne bi skupljala predmete s tla i kako se na tlu ne bi igrala sve dok se ne načini analiza tla oko požarišta i u područjima koje je zahvatio dimni oblak – upozoravaju iz Ministarstva.
>>Stanovnici uz C.I.O.S.: 'Jako smrdi, strah nas je za djecu'
Odlukom vlade, glomazni otpad se više ne smije zbrinjavati na Jakuševcu. I tako je prije koji mjesec privatna tvrtka preuzela zbrinjavanje glomaznog otpada. A ovo je rezultat.