Da bismo pronašli najbolje, ponekad ne treba otići daleko, dovoljno je svratiti do Radničke ceste 206, gdje se vrijedno radi u garaži jedne od najaktivnijih studentskih udruga u Hrvatskoj. FSB Racing Team sada već više od dva desetljeća okuplja studente, volontere i entuzijaste koji znanje stečeno u predavaonici bruse i pretvaraju u praksu u radionici. Zavirili smo stoga iza zatvorenih vrata garaže u kojoj vješti studenti sklapaju, ni manje ni više, nego formulu za jednu od najprestižnijih svjetskih utrka.
Zasluženo među svjetskom elitom
Prije nekoliko dana tim mladih znanstvenika i stručnjaka sa zagrebačkog Sveučilišta među prvima je od 20 tisuća sudionika te 280 ekipa položio kviz i izborio sudjelovanje na ovogodišnjem natjecanju Formula Student Alpe Adria. U garaži nas dočekuju Filip, Lorenco i Gabrijel, koji s ostatkom kolega posljednjih mjesec dana intenzivno rade na proizvodnji dijelova za novi bolid.
VIDEO
– Prema pravilima natjecanja, svake godine moramo imati novi bolid. A novi model je lakši, jedini je u Hrvatskoj koji ima šasiju od kompozitnih materijala. Nova je i baterija te ovjes koji se sastoji od karbonskih vilica. Usto imamo i novi aeropaket s rashladnim sustavom... Ma ne možemo sve novitete ni iznijeti u ovom trenutku – govori Filip Čavić, voditelj FSB Racing Teama.
Ekipa je prošle godine ostvarila iznimno dobre rezultate i među svjetskom studentskom i sveučilišnom elitom osvojila visoko šesto mjesto. Što se tiče znanja, dodaje Filip, tu su uz bok i najvećima, a glede autoindustrije i tehničkih te financijskih aspekata, da dosegnu svjetsku razinu pomažu im domaći sponzori, među kojima i tvrtka Mate Rimca, koji su im tijekom vremena, kako kaže, postali i prijatelji. Iako je većina ekipe s Fakulteta strojarstva i brodogradnje, projekt uključuje i druge sastavnice.
Testiraju se performanse i izdržljivost
– Ove godine u timu nas je 72, regrutirali smo 47 novih članova, među kojima su, uz FSB-ovce, i kolege s fakulteta elektrotehnike i računarstva te kemijskog inženjerstva i tehnologije, kao i Ekonomskog, Prometnog i drugih. A planiramo ove godine ići na tri natjecanja, od čega je prvo u Češkoj, zatim naše domaće Alpe Adria u Mičevcu u kolovozu te potom u Poljskoj. Usto idemo i na jedno neslužbeno natjecanje u Mađarsku u lipnju – ističe Filip. Naš razgovor nadglašava zvuk stroja za vakuumiranje jer proizvodnja je u tijeku, a u radionici je kreativni nered i upravo se hladnom prešom spajaju komponente te oblikuju dijelovi koje će ruke studenata tijekom proljeća pretvoriti u formulu.
POVEZANI ČLANCI:
– Bolid je na električni pogon. I vozači su studenti, a ne profesionalci, nema klasičnog utrkivanja “kotač uz kotač”, već imamo razne discipline koje testiraju performanse i izdržljivost bolida. Samo sklapanje ne traje predugo, više traje proces dizajna i izrade bolida, gdje god možemo skidamo masu da izvučemo najbolje performanse. Iz baterije u svakom trenutku vučemo najviše 80 kilovata. Težina cijelog auta je 187 kilograma, ove godine bit će lakši za čak sedam. Postiže brzinu do 132 kilometra na sat, no brzina nije ključ, već ubrzanje – zaključuje voditelj ekipe.
A ovogodišnje natjecanje bit će najbolja prilika da se pokažu i pred domaćom publikom jer od 20. do 25. kolovoza na stazu Bugatti Rimca u Mičevcu pokraj Velike Gorice stiže 60 najboljih timova iz cijelog svijeta.
POVEZANI VIDEO: Tomašević: 'Od svibnja besplatna žičara za Zagrepčane'