Kada je Sara Bajlo Cindrić na trećoj godini Ekonomskog fakulteta rodila kćerčicu, nije ni slutila koliko će joj teško biti balansirati između čuvanja djeteta i redovitog pohađanja predavanja. Nakon što je predala papire u lokalni vrtić za upis djeteta te dobila odbijenicu, jedina mogućnost da završi studij bila je pomoć baka i djedova. Uz njih, pomagao je i suprug kad god bi mogao.
Društveno korisno
– Nisam željela uzimati pauzu pa sam se nekako snalazila, ali palo mi je na pamet kako bi bilo idealno da mogu dijete ostaviti negdje u blizini dok sam na predavanju. Osim toga, mnoga predavanja počinju u popodnevnim satima, kada vrtići više ne rade. Usto, činjenica je da postoji velik broj mladih majki koje studiraju, a kako bolonjski proces ne poznaje termin “izvanredni student”, prisiljene su snalaziti se na svakojake načine – rekla je Sara te predložila profesoru Mislavu Anti Omaziću, nositelju kolegija Menadžment promjena, u sklopu kojega studenti moraju osmisliti društveno koristan projekt, da se na fakultetu osnuje igraonica.
– Svidjela mi se ideja, a prepoznao ju je i dekan, pa smo, jer je prošle godine Sara ostala jedina zainteresirana za projekt, a nije mogla sve pokrenuti sama, ideju predočili studentima nižih godina – kazao je profesor Omazić.
Osiguran je i prostor u zgradi fakulteta.
– Želimo omogućiti svim studentima da nesmetano završe fakultet, da ne bi odustajali zato što nemaju gdje ostaviti dijete, što se dosad događalo – istaknuo je prof. Omazić, napomenuvši kako su ideju pozdravili i Ministarstvo obrazovanja te Vladin ured za ljudska prava.
Plan je da se igraonica pokrene u sklopu Ekonomskog fakulteta, a potom proširi i na ostale fakultete. Za pokretanje projekta prijavilo se osmero studenata, a preostalo im je samo da igraonicu opreme.
Može se volontirati
– To ćemo učiniti do kraja semestra, a početkom iduće godine igraonicu bismo otvorili. Na našem fakultetu studenti otplaćuju studiranje volontiranjem, pa će tako moći volontirati i u igraonici, a i dogovorili smo se sa školom za dadilje da ovdje održavaju praksu – rekao je Vladislav Peruško, koji je radio na projektu, dok je njegov kolega Siniša Blagus dodao kako će igraonice imati i svoj program u sklopu kojeg će djeca učiti kroz igru.
>>Zakup vrtića Grad plaća 38 milijuna kuna
Odlična ideja. Konačno neka pozitivna vijest. Bravo! Svaka čast!