Grupa od 12 studenata s Pravnog fakulteta odlučila je svoje teorijsko znanje iskoristiti u praksi i to na međunarodnoj razini pa tako upravo oni pred Ujedinjenim narodima zastupaju dvoje novinara, iz Vijetnama i Mianmara, kojima su u njihovim zemljama prekršena prava na slobodu izražavanja.
Slučajevi su to s kojima su se studenti susreli u Pravnoj klinici o slobodi izražavanja. Radi se o projektu koji je u Hrvatskoj pokrenut prvi puta, između Sveučilišta u Zagrebu i Oxforda.
–Jedno je kada čitate zakone, a drugo je kada pred sobom imate ime osobe koju zastupate, njezinu fotografiju i njezin slučaj – rekla je Kristina Mandić, jedna od studentica, koja je, kao i mnogi drugi iz ekipe, već odnijela pobjedu na međunarodnom natjecanju.
– Naši su studenti dobili priliku jer su već godinama prvi na međunarodnim natjecanjima iz prava, tamo su nas primijetili i predložili nam suradnju – objašnjava Iva Kuštrak Managić s Pravnog fakulteta u Zagrebu. Ona je bila jedna od četvero supervizora koji su studentima pomagali pripremiti obranu. Ostalih troje su pravni stručnjaci iz Velike Britanije koji su sa studentima komunicirali putem interneta.
– Njihov rad je jako inspirirajući, puno su se trudili i napravili odličan posao i to na engleskom jeziku – zaključila je Smita Shah, jedna od supervizora.
Studenti su 10 tjedana radili, istraživali i pripremali izvještaj koji je na kraju projekta poslan Ujedinjenim narodima te vladama Mianmara i Vijetnama čiji se odgovor sad čeka.
A da su očekivanja optimistična rekla je Smita Shah na jučerašnjem svečanom zatvaranju projekta povodom Dana ljudskih prava na kojem su studentima priznanja uručili rektor Damir Boras, predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec i dekan Pravnog fakulteta Hrvoje Sikirić.