Stanari velikog nebodera sa 172 stana u Ozaljskoj 93 platili su po nekoliko tisuća kuna ugradnju razdjelnika, no na štednju i niže režije ne mogu računati jer Grad i nekoliko političkih stranaka još nisu podmirili račune za razdjelnike u svojim prostorima.
Eto kako se brinu
Za svaki su razdjelnik, govore očajni stanari predvođeni predstavnicom Marijanom Camerelli, dali po 612 kuna, a u prosjeku imaju po tri radijatora, no i dalje dobivaju račune po kvadraturi stana.
– Prvo su nam prijetili rokovima da moramo ugraditi razdjelnike, građani su štedjeli ili se zadužili, a sada smo taoci sporih gradskih službi koje nikako da plate ugradnju, zbog čega tvrtka koja ugrađuje razdjelnike ne želi prijeći na novi obračun – kaže M. Camerelli.
Grad je, objašnjava, vlasnik 12 stanova u neboderu, velikog prostora u prizemlju gdje se nalazi plesni centar te cijelog drugog kata gdje su smještene razne stranke, poput SDP-a, HNS-a, Hrvatske pučke stranke, Zagorske demokratske stranke i dr. Stanari ističu i da se Grad vodi kao vlasnik te da preko njega treba ići i uplata za sve te prostore pa ih u konačnici nije ni briga moraju li stranke platiti Gradu razdjelnike ili je to njegova dužnost.
Posao ugradnje počeo je još bivši predstavnik stanara Željko Severinac, koji je dužnost prepustio još u listopadu. Često je hodočastio do gradskih službenika koje je morao naganjati za svaki potpis.
– Sramotno je da cijela zgrada ispašta zbog nečije nebrige i sporosti. Ovo je najbolji primjer koliko se Grad brine o svojoj imovini – kaže Severinac. Ugradnja sustava, inače, stajala ih je oko 300 tisuća kuna, a dok Grad i stranke ne plate svoj dio, ne mogu dobiti ni subvenciju Fonda za zaštitu okoliša od 40 posto.
Pa nismo mi krivi
Rok za ugradnju razdjelnika u zgradama s više od 70 stanova bio je 1. siječnja, a svoju su zakonsku obvezu ispunila samo 27.662 stanara. Tako vlasnici čak 61.674 stana koji se griju preko toplane u Zagrebu, Gorici, Samoboru i Zaprešiću, uključujući zgradu u Ozaljskoj, uskoro mogu očekivati visoke kazne od 10 do 50 tisuća kuna. To su potvrdili i iz nadležnog Ministarstva gospodarstva, iz kojega su kazali kako ne predviđaju produljenje zakonom utvrđenog roka.
Uz 61.674 stanara u prekršaju, do kraja ove godine razdjelnike mora ugraditi i 19.000 stanara u manjim zgradama.
– Treba u ovom slučaju kazniti Grad, a ne nas – složni su stanari iz Ozaljske 93. *
razdjelnici su jedna velika prevara jer EU je dala samo preporuku a nikako obavezu, a ovi naši odmah zakonom odredili ugradnju...to treba pod hitno ukinuti i ljude obeštetiti