Raste razina peludi ambrozije

Jak pljusak trenutačno jedina nada alergičarima

Ambrozija
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/2
13.08.2015.
u 11:23

U mjesec dana poljoprivredni redari zaprimili su 127 prijava u sklopu projekta "Zagreb bez ambrozije".

Kihanje, svrbež i curenje nosa, problemi s dišnim putovima te suzenje, pečenje i svrbež očiju. Na prvi pogled simptomi prehlade, no u ovo doba godine i boljka više od 100.000 Zagrepčana alergičnih na ambroziju.

– Alergiju ne prati povišena tjelesna temperatura i to je jedan od faktora po kojem je se može razlikovati od prehlade – objasnila je Ana Večenaj, inženjerka biologije u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar".

Besplatna aplikacija

Sezona alergije na ambroziju počinje potkraj srpnja i traje sve do kraja rujna, a vrhunac je razine peludi u zraku potkraj kolovoza i početkom rujna.

– Razina peludi još je umjerena, ali slijedi porast i za desetak dana očekuju se visoke koncentracije – objasnila je A. Večenaj te napomenula kako porast koncentracije peludi ambrozije može usporiti jedino jak pljusak. Stoga je važno da svi alergičari redovito prate bioprognozu te alergijski semafor kojim se izvještava o količini peludnih zrnaca u zraku. Podatke je moguće naći na službenim internetskim stranicama Zavoda "Dr. Andrija Štampar" www.stampar.hr, ali i na besplatnoj aplikaciji za pametne telefone AlergoAlert. Građanima se savjetuje da dnevne aktivnosti, koliko mogu, prilagode tim podacima. Naime, pod viskom koncentracijom peludi podrazumijeva se i do 500 zrnaca po kubičnom metru zraka, a za alergijsku ih je reakciju dovoljno tek 30.

Redarke na terenu

A kako bismo iskorijenili što više ove biljke, koja raste uglavnom na zapuštenim zemljištima, Grad Zagreb je prije mjesec dana pokrenuo projekt "Zagreb bez ambrozije" u sklopu kojeg građani mogu površine pune ambrozije prijaviti Uredu za poljoprivredu na mail poljoprivreda@zagreb.hr ili brojeve telefona 6585-601 i 6585-677. Zatim na teren izlaze dvije poljoprivredne redarke koje utvrđuju čije je zemljište. Ako je ono privatno, prvo šalju opomenu, a potom i kaznu od 100 do 2000 kuna za fizičke osobe te do 10.000 kuna za pravne osobe. Do sada su redarke primile 127 prijava građana, najčešće za područje rubnih dijelova grada – Trnave, Resnika, Sesveta, Sesvetskog Kraljevca te Brezovice, Kupinečkog Kraljevca i Blata. Ipak, u većini slučajeva nije bilo potrebe za novčanom kaznom.

Komentara 4

BR
Brontoburger
14:07 13.08.2015.

Prijavio sam redarstvu cijelu šumu ambrozije na području Peščenice prije točno mjesec dana i još uvijek nisu ništa pokosili

Avatar IstinaHurts
IstinaHurts
20:16 13.08.2015.

uvijek se prešute činjenice kao npr da odmah preko granice, selendra dobova u sloveniji - sve je pokošeno kao u njemačkoj. a kao "metropola" - nije.

Avatar XPBAT XPBOJ€ XOPBAT
XPBAT XPBOJ€ XOPBAT
16:28 13.08.2015.

Pokosite sami i tražite novčanu naknadu od vlasnika zemljišta. Lp

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije