Već dugo izraelski umjetnici i hipsteri traže svoju sreću u glavnom gradu Njemačke. Međutim i sve više uspješnih izraelskih informatičkih poduzetnika otkriva Berlin za svoje poslovne interese, javlja Deutsche Welle.
"Berlin je siromašan, ali sexy", tako se jednom prilikom izrazio berlinski gradonačelnik Klaus Wowereit (SPD). Berlin je na glasu kao jedna od najpopularnijih europskih metropola, ali i gospodarski ne baš pretjerano uspješna. Jeftine stanarine i živahan noćni život privlače mlade ljude iz cijelog svijeta u glavni grad Njemačke i to još od pada Berlinskog zida prije 25 godina. Među njima se već duže vrijeme nalaze i mladi Izraelci. Iseljavaju jer su frustrirani zbog političke i gospodarske situacije u svojoj domovini.
Jefitna hrana ili povoljno poslovno ozračje?
Ili možda jednostavno, zato što su za njih troškovi života u Njemačkoj kudikamo jeftiniji. Nedavno je bizarna objava jednog mladog Izraelca koji živi u Berlinu na Facebooku, podigla prašinu. Ona prikazuje sliku pudinga na polici jednog supermarketa, na kojem stoji cijena od 19 centi, uz poziv: "Vidimo se u Berlinu!". Dosada je preko milijun internetskih korisnika pogledalo objavu na Facebooku. Šalica čokoladnog pudinga za 19 centi: "Ono što mladić nije mogao pretpostaviti jest, da će njegova objava rasplamsati ljutnju njegovih sunarodnjaka. U Izraelu je isti proizvod višestruko skuplji. Potom su deseci tisuća Izraelaca najavili da žele iseliti u "zemlju jeftine hrane".
No, očito je da njemački glavni grad postaje sve privlačniji i za uspješne poslovne ljude. Informatički stručnjaci, koji su u Izraelu naviknuli na visoke plaće i lagodan život, otkrivaju Berlin kao grad iz kojeg mogu pristupiti svim europskim tržištima. "Prepoznali smo kakav potencijal Njemačka, za razliku od SAD-a, ima", kaže Moshe Bar-Oz, osnivač mladog izraelskog poduzeća ShopEat. "Ovdje gotovo da nemamo konkurenciju", napominje Bar-Oz. "Tko bi u SAD-u nekog poput mene uopće primijetio", ističe Bar-OZ , dok se u Berlinu čak osobno sastao sa šefovima velikih poduzeća.
Privlačnosti Berlina
ShopEat je razvio tehnologiju koja iz kuhinjskih recepata sastavlja detaljne liste za kupovinu. Odnedavno surađuju s njemačkom stranicom GoFeminin koja se bavi lifestyleom. "Berlin je jeftiniji od Tel Aviva", objašnjava Bar-Oz, koji razmišlja preseliti sjedište svoje tvrtke u Berlin. Kao i mnogi drugi mladi poduzetnici, tako se i on ne da zastrašiti izvještajima o navodnom anti-izraelskom ili anti-židovskom raspoloženju u Njemačkoj. Naprotiv, ovdje mu se posebno sviđa s kakvim se poštovanjem Nijemci odnose prema svojim izraelskim poslovnim partnerima. "Pitaju kada imamo vremena za njih, kada nam najviše odgovara da se s njima sastanemo", priča Bar-Oz.
Lior Wayn je prije tri mjeseca stigao u Berlin kako bi sa svojim startupom sudjelovao na investicijskom programu "Plug and Play Accelerator", izdavačke kuće Axel Springer. Najveća europska izdavačka kuća nedavno je kupila izraelskog davatelja online usluga oglašavanja „yad2“ za gotovo165 milijuna eura.
Tvrtka Liora Wayna razvila je pak sustav, pomoću kojega se madeži ili promjene na koži, koje mogu dovesti do raka, mogu otkriti u ranoj fazi, uporabom pametnog telefona ili digitalne kamere. Na ideju je došao kada mu je otac obolio od melanoma, jedne vrste raka kože. "Oporavio se, ali kako bi spriječio da se rak ponovno vrati, mora redovito ići na kontrole ", kaže Wayn. "Liječnik mora naporno, golim okom, analizirati promjene na madežima. No, i doktor može biti recimo pospan ili ometan. I što onda?", upozorava Wayn. No zašto je baš izabrao Berlin? "Ovdje je sve ugodnije i gostoljubivije, nego bilo gdje drugdje", kaže mladi poduzetnik.
Berlin, vrata prema Europi
Pet od osam financiranih startupova iz programa "Plug and Play" u posljednje vrijeme dolaze iz Izraela. I svi su u međuvremenu odlučili trajno ostati u Berlinu. Tamo otvaraju urede ili odrađuju veliki dio svog poslovanja. "Svatko u Njemačkoj gleda na Izrael kao zemlju startupova, posebno u području informatičke sigurnosti", objašnjava Jörg Rheinboldt, koji vodi program. "To je možda stereotip ali i istina", napominje Rheinboldt. Za Izraelce je njemačko tržište pokusni test za potencijalne investitore, kako bi procijenili, mogu li startupovi uspjeti izvan granica vlastite države.
Iako kod izdavačke kuće Axel Springer, podrška Izraelu ima dugu tradiciju, Rheinholdt uvjerava da su motivi u ovom slučaju čisto komercijalne prirode. "Željeli smo imati startupove iz istočne Europe, Turske i Izraela, jer vjerujemo da tamo nastaju mnoge dobre stvari", rekao je Rheinholdt. "Bilo je to posve pragmatično. Želimo raditi s kreativnim ljudima i zainteresirani smo za nove tehnologije. Zauzvrat im nudimo financijsku potporu, upravljanje i puno kontakata", naglašava Rheinholdt.
Nikad veća hi-tech potražnja
Program je "Plug and Play Accelerator" izdavačke kuće Axel Springer samo primjer za to koliko se jako Berlin zalaže za mlada poduzeća. Ljeti je u poznatoj berlinskoj četvrti Prenzlauer Berg, otvoren centar za startupove. U skladu s voljom politike i gospodarstva trebao bi postati središnji dio berlinske poduzetničke scene. U nekadašnjoj su se pivovari većsmjestile internetske tvrtke poput Twittera, Soundclouda, Mozille i Zendeska.
Ali i izvan ovih ciljanih financijskih programa, mnogi Izraelci nalaze poslove u rastućem berlinskom hi-tech sektoru ili dolaze s vlastitim idejama. U "Spitzu", berlinskom magazinu za Izraelce na hebrejskom jeziku, postoji posebna rubrika za startupove u Berlinu. Također je jedna Facebook grupa, pod nazivom "Njemačko-izraelski hi-tech forum", vrlo aktivna. Tamo ćete naći registar izraelskih, kao i njemačkih tvrtki. "U Njemačkoj još često nedostaje ideja", kaže Eli Ken-Dror, šef i suosnivač Vicomija, tvrtke koja razvija programe, koji mogu prepoznati raspoloženja internetskih korisnika. Za razliku od Amerikanaca, Nijemci su još uvijek gladni novih tehnologija", ističe Ken-Dror. "To je središte Europe, nedaleko od Izraela i svih ostalih važnijih gradova na europskom kontinentu", rekao je poduzetnik Ken-Dror kojemu je sasvim logično što toliko izraelskih tvrtki razmišlja otvoriti podružnice u Berlinu.
Berlin više nije samo "siromašan, ali seksi", nego je na dobrom putu da postane tipična europska metropola - uspješna i vrlo privlačna.
>> ZIP prima 11 timova u novi startup program