Govor mržnje na internetu može završiti tragično, čak i ubojstvom, poručila je ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić predstavljajući danas u zgradi Vlade kampanju "Ne govoru mržnje na internetu".
Cilj ove kampanje je informirati i senzibilizirati javnost, a posebno djecu i mlade, o negativnim utjecajima govora mržnje i poštivanju ljudskih prava. U sklopu kampanje pokrenuta je službena stranica i stranica na Facebooku "Dislajkam mržnju".
Ministrica Opačić ustvrdila je kako smo internetom dobili nešto pozitivno, ali i nešto loše. Sve više djece koristi sadržaje koji nisu baš edukativni, a sve ih manje čita knjige, pa čak i međusobno komunicira. Kontrola roditelja u takvoj je situaciji slaba i ograničena, rekla je Opačić.
- Ne možemo im zabraniti, nije dobro da im branimo, ali možemo ih educirati i naučiti - rekla je Opačić.
Iako je kampanja namijenjena prvenstveno djeci i mladima, ministrica je ustvrdila kako se može poslati poruka svima da paze što govore. Govori u Sabori i na televiziji, poručila je, mogu biti problematični kao i širenje mržnje na internetu.
Poznata voditeljica i glumica Iva Šulentić, koja je u svrhu promocije kampanje angažirana kao ambasadorica, predstavila je internetsku stranicu kampanje te je poručila da i "digitalni udarci bole". Osim nje, u kampanju su se kao promotori uključile brojne poznate osobe: Daniela Trbović, Ivana Nanut, Leona Paraminski, Goran Bogdan, Amar Bukvić, Tomislav Jelinčić, te KHL Medveščak. Svi oni sudjeluju u promotivnom spotu kampanje koji je izradio akademski snimatelj Darko Drinovac, a koji će se prikazivati na nacionalnim televizijama.
Kampanja će na nacionalnoj razini trajati do 31. prosinca ove godine.
Inače ministrica je izjavila da prošla vlada nije ništa napravila u vezi toga a da je nova vlada napravila 10. puta više. Znači ništa puta 10. jesu opet ništa.