Microsoft danas, u cijelome svijetu, kroz tradicionalan Microsoftov Dan zaštite potrošača skreće pozornost svojim korisnicima na važne činjenice kojih bi trebali biti svjesni kad kupuju softver, te ih pokušava zaštititi od prijevara i nelegalnih ponuda s kojima bi se mogli susresti kada ga kupuju.
Steve Ballmer, glavni izvršni direktor Microsofta, nedavno je nelegalan softver nazvao „glavnim tržišnim konkurentom“ Microsoftu, iznoseći pritom podatak da se na 41 posto računala u svijetu koristi piratiziran ili neispravno licenciran softver. Ove godine putem stranica na adresi www.howtotell.com više od 150 tisuća korisnika u svijetu prijavilo je da su došli u kontakt ili im je ponuđen nelegalan ili po bilo čemu „sumnjiv“ softver.
Microsoft je stoga u Hrvatskoj u studenome proveo akciju takozvanog mystery shoppinga s pojačanim intenzitetom i fokusom na prodavače softvera i opreme. Tijekom ove akcije posebno su posjećene one tvrtke i prodavači opreme za koje su hrvatski korisnici putem online portala prijavili sumnju da prodaju piratske inačice softvera, ukradeni softver ili bilo koji drugi softver sumnjivoga podrijetla.
Takve su se prijave zaprimale putem portala na kojemu korisnici i inače imaju mogućnost provjeriti valjanost Microsoftovih proizvoda, pa je Microsoft Hrvatska na temelju ovih prijava samih korisnika tijekom 2009. napravio ukupno 112 ovakvih posjeta i planira do kraja kalendarske godine posjetiti još 20 tvrtki koje prodaju softver ili hardverske proizvode krajnjem kupcu.
Protiv onih tvrtki za koje je ustanovljeno da ne prodaju softver u skladu s licenciranim pravilima, čime čine štetu ponajviše kupcima koji su bili uvjereni da su dobili legalnu verziju softvera, poduzet će se odgovarajući koraci.
Da automobile pogonuje poslovni softver u Ilici bi bilo 200 mrtvih dnevno.