Sveti Martin, zaštitnik vinara i vinogradara, slavi se u petak. Na taj se dan prema pučkim običajima krsti mlado vino, a to je prilika da se na brojnim proslavama vino i isproba. Nažalost, mnogi nakon toga sjedaju za volan. Tradicionalno, i policija za Martinje pojačano nadzire vozače, s posebnim naglaskom na kontrolu alkoholiziranosti vozača.
Pijani u 3950 nesreća
Iako je za Martinje zasigurno više vozača pod utjecajem alkohola nego ostale dane u godini, vožnja pod utjecajem alkohola je kod nas, ali i u drugim državama, veliki problem tijekom cijele godine. Primjerice, u prvih devet mjeseci policajci su u Hrvatskoj uhvatili 29.619 vozača pod utjecajem alkohola. Možemo samo nagađati koliko ih je vozilo pijano, a da nisu uhvaćeni. U istom su razdoblju alkoholizirani vozači uzrokovali 3950 prometnih nesreća u kojima je poginulo 75 osoba, a još je 2512 osoba ozlijeđeno.
U Hrvatskoj je dozvoljeno voziti s 0,50 g/kg alkohola u organizmu.
– Svjetske statistike su ustanovile da je s 0,5 promila alkohola u krvi vjerojatnost da ćete kao vozač skriviti prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom dvostruko veća. Isto tako, s jednim promilom alkohola u krvi vjerojatnost da ćete skriviti prometnu nezgodu sa smrtnom posljedicom je deseterostruka – kaže dr. Darko Breitenfeld, dugogodišnji alkoholog iz zagrebačke klinike za psihijatriju, alkoholizam i druge ovisnosti Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice i jedan od najvećih autoriteta u tom području.
– Europska komisija je donijela odluku još 2010. da se od 2012. smanji tolerancija od 0,5 promila alkohola u krvi kod vozača na 0,2 promila.
U Rusiji 0,3 promila
Rusija je toleranciju smanjila na 0,3 promila. Mislim da je smanjenje te granice dozvoljene razine alkohola za vozače i u Hrvatskoj sigurna budućnost – kaže dr. Breitenfeld.
Kad pogledamo strukturu vozača koji su uzrokovali nesreću pod utjecajem alkohola prema razini alkohola u organizmu, vidimo da su 140 nesreća uzrokovali vozači s razinom do 0,5 promila, 1812 nesreća od 0,51 do 1,5 promila, a 1998 vozači s više od 1,51 promila alkohola u krvi.
Najteže prekršitelje, dakle one kojima je izmjereno više od 1,5 promila alkohola u organizmu, čeka privođenje. Sukladno Prekršajnom zakonu policija vozača s nedopuštenom koncentracijom alkohola može smjestiti u posebnu prostoriju do otrežnjenja, a najduže do 12 sati.
Hladan tuš i pravo triježnjenje takvima će biti i novčana kazna od 5000 do 15.000 kuna.
Opet gluposti pričate !!! Ako je neko kulturan vozač nesmeta mu ak je nekaj popil , ak je divljak uvjek je divljak !!