Apple mora pomoći FBI istražiteljima i otključati iPhone koji je pripadao ubojici Syedu Rizwanu Farooku, a koji je sa suprugom u prosincu prošle godine u San Bernardinu ubio 14 osoba, piše BBC.
Tu je odluku donio sud i naredio Appleu da omogući pristup informacijama s ubojičinog telefona. No, Apple tu odluku neće prihvatiti.
Šef Applea Tim Cook je, naime, kazao kako su učinili sve da pomognu FBI-u u istrazi, ali da sada traže od njih nešto što jednostavno ne mogu napraviti i što oni smatraju preopasnim.
– Žele da napravimo "stražnja vrata" za ulaz u iPhone. A ta bi se tehnika onda mogla početi primjenjivati na svemu, bilo bi to kao da smo dobili glavni ključ koji otvara milijune brava, od restorana do banaka i trgovina. Nijedna razumna osoba to ne bi prihvatila – kaže Cook.
– FBI želi da napravimo novu verziju operacijskog sustava za iPhone i zaobiđemo nekoliko važnih sigurnosnih značajki te ga instaliramo na iPhone tijekom istrage. U pogrešnim rukama, taj softver, koji danas ne postoji, mogao bi otključati bilo koji iPhone. Vlada može tvrditi da bi ga koristila samo u ovom slučaju, no to nam nitko ne može garantirati – ističe Cook.
Naime, od rujna 2014. godine pojedini podaci na svim iPhoneima poput poruka i fotografija kodirani su. Ako je uređaj zaključan, znači da samo uz pomoć šifre možete pristupiti tim podacima. U slučaju 10 pogrešnih pokušaja, podaci se automatski brišu i nitko im više ne može pristupiti pa čak ni sam proizvođač mobitela – iPhone.
FBI je stoga od Applea tražio dvije stvari. Prvo, da im omoguće da nebrojeno puta ukucaju šifru u mobitel, a da se podaci ne obrišu. I drugo, da im Apple pomogne preko svog softvera otključati mobitel kako ne bi sve morali raditi ručno. No, Apple im u tome neće pomoći.
>> Napadač iz San Bernardina povezan s Al Kaidom
Hakeri mogu, a Apple ne može, interesantno. Dovoljno je FBI-u malo prosurfati eBay-om i lako će naći tipa koji će im otključati iPhone za sitnu paru