Po atraktivnosti za ulaganje njemačkim tvrtkama među 20 zemalja u južnoj i istočnoj Europi Hrvatska je na osmom mjestu, što je pad od dva mjesta u odnosu na 2013. godinu. Iako je čak 81 posto ispitanih njemačkih tvrtki istaknulo da bi ponovilo svoju investiciju u Hrvatsku, Nijemci kao mane rada u Hrvatskoj ističu porezno opterećenje, porezni sustav i poreznu upravu, javnu upravu te nepredvidljivost gospodarske politike. Nalazi su to ankete koja je provedena među poduzetnicima iz 16 zemalja koji imaju u vlasničkoj strukturi više od 65 posto njemačkog kapitala, a koju je prezentirala Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora.
– Porezni teret i predvidljivost porezne politike najveća su nam mana. Svaki ulagač može naići na prepreku u obliku službenika na nivou općine ili grada jer imaju moć u svojim rukama zaustaviti investiciju – istaknuo je predsjednik uprave Komore Nicolas Baron Adamovich dodavši da Hrvatska gubi mnoge investicije zbog neučinkovite javne uprave i predugog čekanja na dozvole.
Da ima i pozitivnih slučajeva, istaknuo je predsjednik uprave Siemens Hrvatske i član uprave komore Mladen Fogec (na slici) pohvalivši sjevernu regiju Hrvatske u kojoj se dozvole mogu dobiti i u roku od 15 dana. Ipak upozorava da se prakse moraju ujednačiti jer mnogi ulagači zbog čekanja odlaze pa u Hrvatskoj posluju oni koji imaju i vremena i novca za pet do deset godina čekanja na pokretanje poslovanja.
Bez obzira na kritike, rezultati istraživanja nešto su pozitivniji nego proteklih godina pa tako 44 posto ispitanih tvrtki ocjenjuje svoju poslovnu situaciju znatno boljom nego što ocjenjuju opću gospodarsku situaciju u Hrvatskoj . Čak 84,5 posto njemačkih tvrtki dalo je lošu ocjenu općoj slici, dok je takvu ocjenu prosječno u regiji dodijelilo samo 35 posto tvrtki. Za usporedbu, dok 28 posto njemačkih ulagača očekuje bolje izglede u 2015. u regiji, da će se gospodarstvo popraviti ove godine u Hrvatskoj, vjeruje samo 17 posto njih. Najatraktivnije države za ulaganje ispred Hrvatske su Poljska, Češka, Estonija, Slovačka, Slovenija, Latvija i Litva.
>> Zračna luka u Dubrovniku prvi projekt iz tzv. Junckerove inicijative
>> Ovi mladi ljudi idu u London po investitore
15 dana čekanja,pa to je samo kod nas