Švicarska trpi sve više štete i kritika zbog jakog franka.
– Nastavimo li ovako, za deset će godina bankrotirati švicarski mirovinski sustav – upozorili su guvernera Thomasa Jordana (na slici). Dosad su gubitke stvarali smanjeni prinosi na državne obveznice, ali novac budućih umirovljenika istopit će i naknade od 0,75 posto koje banke i druge financijske institucije plaćaju za svoje depozite. Jedna je to od mjera protiv jakog franka koju je SNB uveo kad je odustao od vezivanja uz euro. Jak franak pokosio je brojne dužnike na jugoistoku Europe, posebno u Hrvatskoj, Poljskoj i Mađarskoj, ali sve više negoduju i Švicarci jer im strada izvoz. Guverner švicarske središnje banke najavio je jučer da bi zbog grčkih dužničkih problema franak ponovno mogao ojačati, nada se privremeno. U petak je tečaj švicarca na europskim tržištima bio u rasponu od 1,03 do 1,038 franaka za euro, a i kod nas se franak podigao na 7,33 kune.
– Ostat ćemo aktivni na valutnim tržištima koliko je potrebno kako bismo utjecali na monetarne uvjete – kazao je Jordan.
Admiral Markets objavio je da se u posljednjih godinu dana najviše kapitala slijevalo u američki dolar, koji bi mogao još jačati ako se Europska unija ne uspije dogovoriti s Grčkom o otplati dugova. Nervozu na tržištima izazivaju i skorašnji izbori u Velikoj Britaniji. Kako bi povećala šanse za ostanak na vlasti, konzervativna stranka aktualnog britanskog premijera Davida Camerona obećala je referendum o ostanku u Europskoj uniji. Odlazak Velike Britanije iz EU, upozoravaju, doveo bi do kaosa na financijskim tržištima te daljnjeg jačanje dolara i franka.
>> Najsretnija država je Švicarska, najnesretnija Togo. Gdje se smjestila Hrvatska?
>> Švicarci opet traže novu himnu
Valuta kojoj tepaju da je "valutno zlato" iliti sigurno pribježište. Za vrijeme nedavne grčke krize eurozone, Narodna banka Kine je mijenjala 3 mlrd eura u CHF. Dnevno! Tek toliko, da znate koje se velmože tu igraju s valutarnim fluktuacijama i da je HNB s realpolitičkom i financ. moći triangla u simfonijskom orkestru. Hrvatska nije ni krušna mrva u tim globalnim financ. kretanjima.