U Šarampovu pokraj Ivanić Grada, na prostoru tvrtke za rashlađivanje i preradu voća i povrća Gomolava, agilnog i dokazanog poduzetnika Ante Plivelića, održan je sastanak s kooperantima proizvođačima jabuka, kojima su, sukladno primicanju europske zbilje, najavljene precizne inačice poslovnih ugovora o mogućem povezivanju proizvodnog i prometnog segmenta.
Govoreći načelno, a jučer se inače baratalo pojmovima od tisuća tona i vagona do lipa i centara, žele se pomiriti dvije činjenice: prednost Gomolave sa stotinama tisuća tona kapaciteta te velikim okolnim zemljištem podesnim i za gradnju još većih hladnjača je u geografskoj blizini s Europom, a nedostatak je nedovoljna količina robe i predug ciklus od proizvođača do potrošača.
Uvođenjem proizvođača (kroz Gomolavu ih je prošlo više od 150 krupnih) u daljnju brigu za robu i nakon samog trenutka predaje, došlo bi se do realnih odnosa u strukturi maloprodajne cijene na polici prodajnog centra i svi bi profitirali. Više bi se jabuka jelo, više i bolje proizvodilo i svatko bi znao što je kome od onih osam ili deset kuna pripalo. Ne bi prijetila opasnost da ih kupujemo na komade kao sada.
Plivelić nudi transparentne pregovore, a kooperanti ga na osnovu desetgodišnje suradnje (poput bivših branitelja Mije Križanca, Vinka i Daria Primorca) hvale kao korektnog i poslovnog, koji im je omogućio pristup s imenom na police trgovačkih lanaca, diljem mnogih gradova gdje je Gomolava marka.
Pohvalno o ideji povezivanja govori i bard hrvatskog voćarstva mr. sc. Frane Ivković koji je i sam čuvao svoje jabuke u hladnjačama Gomolave. Važno je da modeli suradnje budu svima prihvatljivi i financijski čisti. Hoće li biti manje pojedinačne glavobolje, a više zajedničke pameti vidjet ćemo.
" Više bi se jabuka jelo" Sve mi se čini da će jabuka uskoro postati nedostižan luksuz i da će se sve manje jesti (kao i sve ostalo). Makar ih prodavali na komade (kao nekad cigarete).