Savjetnik premijerke Jadranke Kosor za gospodarstvo Borislav Škegro žestoko se danas, na Konferenciji o hrvatskom tržištu nekretnina u Zagrebu, obrušio na dio programa gospodarskog oporavka Kukuriku koalicije koji zagovara aktivnu monetarnu politiku. Podsjetimo, aktivnu monetarnu politiku HNB-a posljednjih dana sve žešće zazivaju čelnik HGK Nadan Vidošević i Kukuriku koalicija, u čije ime je šef HNS-a Radimir Čačić prije dva dana predstavio 21 tezu u programu za gospodarski oporavak zemlje.
- Viđam ovih dana programe koji nude aktivnu monetarnu politiku. Ima ideja da se tiskanjem novca može pokrenuti gospodarstvo. Ako smijene guvernera Rohatinskog, moguća je inflacija 10, 20 pa ako hoćete i 100 posto - odgovorio je Škegro na pitanje koliku inflaciju možemo očekivati u idućim godinama, na okruglom stolu "Gdje smo i kuda idemo".
Na okruglom stolu sudjelovala je i savjetnica premijerke za ekonomiju Sandra Švaljek koja se ne slaže s optužbama da aktualni program gospodarskog oporavka nije polučio nikakve rezultate.
- Najveći uspjeh tog programa jest taj što se kod svih stvorila svijest o fiskalnoj odgovornosti te je donesen Zakon o ograničenju deficita - kazala je Švaljek.
Hrvatsko se gospodarstvo najsporije oporavlja u cijeloj Europi, a da perspektive nisu dobre, najbolje pokazuje podatak o industrijskoj proizvodnji u ovoj godini, upozorio je ekonomist Ljubo Jurčić.
- Hrvatska je jedina zemlja u Europi koja u prva dva mjeseca 2011. godine ima pad proizvodnje, i to za pet posto. Hrvatski je osnovni problem što gubimo proizvode - upozorio je Jurčić.
Velika nezaposlenost, a 330.130 ljudi bez posla bilo je na HZZ-u krajem ožujka, najveći je hrvatski problem. Stručnjaci su podijeljeni oko toga kada bi napokon moglo doći do povećanja zaposlenosti. Jedni očekuju oporavak na tržištu rada u drugoj polovici ove, a drugi tek u idućoj godini.
- U 2012. ući ćemo sa 350.000 nezaposlenih, a pozitivna prognoza je 340.000 - kazao je Ljubo Jurčić, koji očekuje rast nezaposlenosti za 10.000 do 20.000 do kraja ove godine.
Borislav Škegro drukčijeg je mišljenja.
- Povećanje zaposlenosti počinje od šest mjeseci do godinu dana nakon početka oporavka, a po sadašnjim pokazateljima iz realnog sektora očekujem da ćemo smanjenje nezaposlenosti imati u drugoj polovici ove godine - kazao je Škegro.
Ulazak u Europsku uniju u prve tri godine neće donijeti veće pomake gospodarstvu, složni su hrvatski ekonomski stručnjaci. Uspjeh mogu očekivati samo one kompanije koje su se na vrijeme restrukturirale i povećale konkurentnost, dok ostalima koji nespremni ulaze na novo tržište prijeti propast, upozorio je Marko Škreb, glavni ekonomist PBZ-a.
- Dan nakon ulaska u EU bit će neugodno otriježnjene za sve one koji su djetinje mislili da ne moraju više ništa raditi, nego će nam početi teći med i mlijeko - kazao je Škegro. Kratkoročno će najveći negativni udar nakon ulaska u EU, složni su ekonomisti, osjetiti brodogradnja i poljoprivreda, gdje će se rezati dosadašnje državne subvencije.
- Ako nastavimo s ovakvom ekonomskom politikom, nas će EU stabilizirati na nižoj razini standarda - nižim mirovinama i plaćama. Jedino rješenje je aktivni pristup koji povećava proizvodnju - zaključio je Ljubo Jurčić.
Skegro, mudra glava za sverc, pljacku i prevaru rodjena