Oko Ine, domaće naftne kompanije, igra se igra velikih svjetskih igrača, a nakon što se zahuktalo u Ukrajini, igra se s poslovne scene prebacila i u političku arenu. Zato je jako teško predvidjeti hoće li Ina uopće i mijenjati vlasnika, a još teže koji će to vlasnici biti. Odnosi između Vlade i MOL-a toliko su nategnuti da se najsigurnije kladiti na to da će Mađari svoj udio koji premašuje 49 posto prodati, a s obzirom na to da su pregovori s Rusima uznapredovali, veća je vjerojatnost da će novi gazde Ine biti Rusi nego Amerikanci. Interes već dugo pokazuje Rosnjeft s kojim se pregovora već godinama, kažu neslužbeni izvori, ali i Gazprom prema vlastitom priznanju gleda prema Ini.
Domaći stručnjaci navijaju za Rosnjeft jer je to tvrtka koja želi regionalnu prisutnost u regiji, a dio je njegova plana kupiti i Petrol pa objediniti dvije tvrtke. U prilog Rosnjeftu ide i činjenica da usko surađuju s američkim naftašima na nizu projekata pa je izvjesno da bi politički pritisak na prodaju Rosnjeftu bio puno manji od onog koji bi se dogodio u slučaju prodaje Gazpromu koji je pod jačom kontrolom Kremlja. Inače, Gazprom je kupio Naftnu industriju Srbije i ima maloprodajnu mrežu razvijenu u BiH pa bi pod njegovom paskom Ina ostala jaka samo na domaćem tržištu. Politika će odlučiti tko će se od Rusa natjecati, a Vlada svojih 19 posto tvrtke namjerava prodati samo po iznimno dobroj cijeni.
Amerikance zanima Ina, iako ima i nagađanja da samo žele da je ne dobiju Rusi
Prema neslužbenim informacijama idući tjedan Amerikanci će s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom razgovarati o mogućnosti ulaska u Inu. Navodno su zainteresirani za preuzimanje tvrtke, ali skepsu izražavamo zbog iskustva s američkim ulaganjima u energetski sektor. Ulagači iz SAD-a često su pokazivali interes, ali iznimno rijetko zaista kupovali i investirali u naše gospodarstvo. Stručnjaci bi svoj novac prije stavili na opciju po kojoj Amerikanci žele napraviti politički pritisak i na MOL i na hrvatsku Vladu da se ne petljaju s Rusima kako bi spriječili jačanje ruskog utjecaja u regiji.
Teško da će MOL odustati od prodaje, već je previše puta to učinio
Najmanje vjerujemo u opciju odustajanja od prodaje Ine u Mađarskoj. MOL je već toliko puta najavio da prodaje Inu da bi prema malim dioničarima bilo neodgovorno odustati. Nad glavom im visi tužba za preuzimanje Ine mitom, a tržište ih svakodnevno kažnjava padom cijene dionice koja je u godinu dana izgubila 30 posto vrijednosti.
Ako razmišljamo logički Rusi su najozbiljniji (i jedini mogući) kupci. Kronologija: 1. INA u Siriji ima(la) naftna polja procijenjena na 20 milijardi eura. 2. Vesna Pusić je proglasila sankcije Siriji. 3. Sirija poslije toga raskinula ugovor sa INA-om jer neer ne žele imati posla za zemljom koja im je nametnila sankcije. 4. Rusi su dobri sa Sirijom 5. Ako Rusi kupe INU vjerojatno će dobiti nazad njena bogata naftna polja. 6. Samo Rusima se isplati kupiti INA-u zbog gore navedenih razloga