Već petu godinu zaredom Večernji list i časopis Zaposlena organiziraju hvalevrijedan projekt nazvan "Mentorstvo kao oblik networkinga među ženama" kojim se promovira i potiče uzajamna ženska solidarnost, podrška i pomoć kako bi se sa što manje nepotrebnih ili krivih koraka, a sa što više znanja, samosvijesti, motiviranosti i osobnog zadovoljstva uspjelo izgraditi uspješnu poslovnu karijeru. U protekle četiri godine u tom su projektu kao mentorice sudjelovale mnoge iskusne i uspješne žene, neke od njih i više puta. No svake godine projektu se priključe i nove mentorice koje cijeloj ovoj "ženskoj" priči daju dodatnu zanimljivost i osvježenje. Tako će sad prvi put mentorica u ovom projektu biti i menadžerica za brend, marketinške komunikacije i trade marketing u A1 - Marina Parić.
U projektu mentorstva među ženama kao mentorica sudjelujete prvi put. Zašto ste se odlučili na taj korak?
Kroz svoj poslovni put uvijek nastojim biti otvorena za nova iskustva koja mi, vjerujem, pomažu u mom osobnom razvoju, ali isto tako i mojim kolegama u bliskom okruženju. Zato me jako veseli sudjelovanje na ovom projektu jer dosad sam, kroz vođenje nekoliko odjela, uvijek pokušala prenijeti svoje znanje na kolege iz radnog okruženja, dok je ovo zaista jedna zanimljiva prilika kako to učiniti s nekim s kim blisko ne surađujem u svakodnevnom radu. Ono što najviše volim u svom radu upravo je prenošenje stečenog poslovnog znanja i promatranja ljudi kako rastu i zato se samo mogu skromno nadati da će iskustvo sudjelovanja na ovom projektu mojoj mentiljki barem malo pomoći u razvoju njezinog poslovnog puta.
Da bi se moglo ostvariti sve to što ste naveli, kakve odlike, i one profesionalne i one ljudske, treba posjedovati neka osoba da bi mogla biti dobar mentor ili mentorica?
Osobno sam se uvijek vodila time da mi je najbitnije slušati ljude, pokušati procijeniti njihove jake strane i zajedno se usmjeriti upravo na njih. Nismo svi isti i način kako se obavi neki zadatak nikada nije identičan. Bitno je da se postigne zadani cilj, a uvijek je dugoročno bolje dati prostora osobi koja uči da svoje zadatke obavi što je više moguće na svoj način. Naravno, u poslovnom okruženju bitno je jako uspostaviti red tako da timovi rade usklađeno, ali nikada autoritativno niti patronizirajuće. I na kraju, trebaš pokazati svoje ljudsko lice jer nitko od nas ne ostavi svoj privatni život sa svim svojim izazovima sa strane jer to i te kako može utjecati i na poslovne ishode. Zato sam mišljenja da dobar mentor mora biti empatičan kako bi što bolje i što brže dobio pozitivan "feedback" u vidu razvoja osobe koju mentorira.
A što očekujete od onih koje se mentorira, što oni trebaju pokazati, htjeti i željeti?
Osoba koju se mentorira prvenstveno treba željeti učiti i razvijati se. Kada kažem razvijati se, ne mislim samo na onaj razvoj koji uključuje pozicioniranje na ljestvici hijerarhije, jer nismo svi jednako motivirani na taj razvoj, nego osobno učenje i stjecanje iskustva od najmanjih dnevnih zadataka do nekih većih. Motivacija se i te kako mora pokazati u prihvaćanju novih zadataka i bitna je uvijek volja za pokušati koja mora nadvladati i onaj strah od neuspjeha izvođenja nečeg dosad nepoznatog.
Prirodno je podržavati jedna drugu kako bismo se što bolje izrazile u poslu
Mentorstvo je vrlo delikatan proces. Tijekom njega može se dogoditi da njegovi akteri "ne kliknu", iz nekog se razloga među njima ipak ne uspostavi ono povjerenje i suradnja koji su neophodni i potrebni. Što učiniti u takvim situacijama?
Naravno, i to se može dogoditi jer kako i u privatnom životu, tako i poslovnom možemo susresti ljude koji nam jednostavno svojom filozofijom rada ne odgovaraju. Taj "klik" koji ste spomenuli najbitnija je stavka za dobru suradnju. I ako ona inicijalno izostane, mentor ili mentorica su ti koji bi trebali pronaći drugačiji način prenošenja svoga znanja. Ako postoji volja s obje strane, onda će se sigurno pronaći i način.
Prema vašem mišljenju, postoje li ipak neke razlike u pristupu i načinu rada kada je riječ o mentorima i mentoricama, jesu li žene u tome na bilo koji način drugačije, suptilnije?
Usudila bih se reći da su žene empatičnije i otvorenije, a često i pragmatičnije. Međutim, kroz svoj sam poslovni put imala i neke muške kolege koji su i te kako pokazivali upravo ove odlike u svom poslovanju. U konačnici, često se to svodi na individualnu razinu.
U ovom projektu vi ćete sada nekoj ženi biti mentorica, no možete li i vi za uspjeh u svojoj poslovnoj karijeri zahvaliti nekoj mentorici ili mentoru?
Naravno da mogu. Jako sam zahvalna svakom svom mentoru i mentorici jer su upravo oni zaslužni za to u kakvu sam se osobu izgradila. Imala sam više mentorica u svojoj poslovnoj karijeri i moram napomenuti sve do jedne to su jake žene s kojima sam izuzetno voljela raditi i od svake sam naučila mnogo toga. Imala sam sreće jer su sve dosta različite persone pa sam rasla u relativno različitom okruženju i učila raditi na različite načine.
U vremenima u kojima živimo, a ona su prilično surova, teška i prepuna raznih izazova, koliko je važno da se žene međusobno podržavaju i pomažu jedna drugoj, da budu solidarne?
Nikada ne bježim od činjenice da smo kao muškarci i žene u nekim stvarima dosta različiti, kako u privatnom, tako i poslovnom životu. Zaista ne mogu reći da sam se bilo kada u svom poslovanju osjetila ugroženo od strane muških kolega, ali sam isto tako svjesna činjenice da su neke određene razlike ipak još uvijek prisutne. Naravno da je onda prirodno povezati se s ostalim ženskim kolegicama, podržavati jedna drugu, a sve kako bismo se što bolje izrazile na poslovnom, ali i privatnom planu. Zato mi je drago što radim u kompaniji koja svima pruža jednake prilike za razvoj, a to potvrđuje i činjenica da u A1 Hrvatska 45% tima čine upravo žene, a veliki broj njih je na upravljačkim pozicijama.