Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović tijekom svog boravka na trilateralnom sastanku predsjednika Slovenije, Austrije i Hrvatske dala je intervju Slovenskoj televiziji u kojem je kazala da "želi promijeniti Hrvatsku". - U Hrvatskoj nedostaje dijaloga, posebno o aktualnoj situaciji o onome što zaista muči Hrvatsku, o gospodarskoj i socijalnoj situaciji. Pokrenula sam taj dijalog sa svima iz političkog, javnog, društvenog i gospodarskog sektora - kazala je Kolinda Grabar-Kitarović i dodala kako se zbog toga susrela sa čelnicima političkih stranaka, sindikata, predstavnicima poljoprivrednika i drugima.
Kazala je da su je, po povratku u Hrvatsku, neugodno iznenadile ideološke podjele u društvu. - Podjele na temelju toga što tko misli o 2. svjetskom ratu, Josipu Brozu Titu, kao i pitanja koja će jednog dana možda i biti bitna o uporabi marihuane u medicinske svrhe i pitanja o pobačaju - kazala je predsjednica i dodala da je trenutno najvažnija stvar gospodarsko stanje u državi.
U zadrnje tri godine iz Hrvatske otišlo "oko 100 tisuća ljudi"
- Hrvatska već šest godina ima gospodarski pad. Za razliku od drugih država, nama nije uspjelo izaći krize. Smatram da je jedan od razloga za to nedostatak dijaloga - rekla je Kolinda Grabar-Kitarović i dodala da moramo biti jedinstveni da bi država napredovala. Naglasila da rasprave o ideologiji i prošlosti "prekrivaju" prave probleme. - Iscrpljujemo se na raspravama o bisti Josipa Broza, a premalo govorimo o 300 tisuća nezaposlenih, o tome kako zaposliti ljude, kako zadržati mlade u Hrvatskoj - kazala je predsjednica i dodala da u zadnje tri godine iz Hrvatske otišlo "oko 100 tisuća ljudi".
- U Hrvatskoj nedostaje socijalnog dijaloga i u tome vidim svoju najvažniju ulogu, kao posrednika u društvenim procesima. Željela bi da između vlasti i oporbe ima više dijaloga. Moramo se početi dogovarati o bitnim pitanjima i tražiti nacionalni konsenzus jer se bez toga niti jedna vlada neće moći nositi sa zahtjevnim ekonomskim i socijalnim pitanjima koja priječe investicije i imaju loše učinke na razvoj poduzetništva - kazala je predsjednica i navela kako Hrvatska zbog toga slovi kao nepredvidljiva država zbog čestih promjena zakona i poreza.
Mjere ove Vlade nisu bile učinkovite
Naglasila je da je kriza posljedica više faktora, uključujući i svjetsku gospodarsku krizu i recesiju te dodala kako od 2008. godine nemamo gospodarski rast. - Ne želim ukazivati u krivce, ali aktualna vlada je na vlasti već četiri godine i pozitivne posljedice njezinih mjera bi se već morale vidjeti. Jedan od mojih prijedloga je i sazivanje sjednice Vlade na kojoj bi Vlada predstavila svoj pogled na položaj gospodarstva i svoje mjere kako ga popraviti - kazala je Kolinda Grabar-Kitarović te dodala da moramo poduzeti još neke mjere jer ekonomski pokazatelji pokazuju da ove nisu bile učinkovite. Založila se i za veću decentralizaciju, posebno kad se govori o povlačenju novca iz EU fondova.
- Vlada mora biti brža i učinkovitija i prenijeti ovlasti na niže razine. To mora pratiti i fiskalna decentralizacija, što više novca treba prepustiti lokalnoj samoupravi - smatra predsjednica.
>>Građani o predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović: Samostalna, ali HDZ ima utjecaj
>>Srdačan susret Pahora, Grabar-Kitarović i Fishera: 'Proširenje je osnažilo EU i mora se nastaviti'
Kamo sreće kad biHrvatska već jednom postala uređena državu pa da o diktatoru Titi, uporabi marihuane u medicinske svrhe i pitanju pobačaju (kao uostalom i o svim drugim stručnim, ideološkim i svjetonazorskim temama) raspravljaju mjerodavne znanstvene i vjerske ustane tete kvalificirani pojedinci, a da se političari jedino i svojski brinu o rješavanju stvarnih društvenih i gospodarskih problema! Kod nas je stanje upravo obrnuto - političari se "brinu" o podvajanju društva i umištavanju gospodarstva, a da bi to prikrili puštaju ideološke magle. Tzv. premijer pravi je maher u tome. Po tome će ostatri zapamćen u povijesti, slično kao i Stipe Mesić po veleizdaji.