Tridesetak škola prijavilo se za sudjelovanje u pilot projektu e-škole, a kako je javni poziv otvoren još nekoliko dana, ravnatelj Carneta Zvonimir Stanić uvjeren je, prema broju upita, da će ih se javiti nekoliko stotina. U pilot-projektu sudjelovat će osnovne i srednje škole, a prvih 20 na jesen će učenike dočekati s učionicom opremljenom tabletima, pametnim pločama, videokonferencijskim uređajima, žičnom i bežičnom mrežom i educiranim nastavnicima koji će imati tablete ili prijenosna računala.
– Osnivači škola, odnosno gradovi, moraju osigurati stručnjaka ili tvrtku koji će nastavnicima pomagati u rješavanju tehničkih problema. Može to, primjerice, biti i nastavnik koji nema punu satnicu ako zna rješavati takve probleme. Carnet će educirati nastavnike, osigurati opremu, mrežu i pomoć za korištenje svih programa, aplikacija, sadržaja i upute kako ih koristiti. Mi ćemo biti podrška na daljinu – objašnjava Zvonimir Stanić, ravnatelj Carneta, tvrtke koja će u digitalizaciji škola obaviti najveći dio posla. Prvih 20 e-škola bit će opremljeno do početka 2015./2016. školske godine. Za njih je u proračunu osigurano dvadesetak milijuna kuna, a s opremanjem preostalih 120 krenut će se kad iz fondova EU stigne potrebnih četrdesetak milijuna eura, što bi, prema najavama, trebalo biti u kolovozu ili rujnu, kaže Stanić. Pilot-projekt trajat će dvije školske godine, a nakon jednogodišnje analize i evaluacije, ako se pokaže uspješnim, u sve škole će se početi uvoditi 2018. godine.
>> Devetogodišnja osnovna škola može se eksperimentalno uvesti tek 2018./2019
Sve zvuci revolucionarno za hrvatsko skolstvo ali tu se projekt nebi smio zaustaviti vec bi se trebale pokrenut inicijative 'prebacivanja' svih udzbenika u pdf formate s cim bi se stalo na kraj nakladnickoj mafiji.