Eksperimentalnost podrazumijeva kreativnost, nepredvidljivost, intuitivnost. Upravo su se na ovim premisama spojili slikar Duško Šibl i fotograf Željko Koprolčec koji su prepoznali nevjerojatnu istovjetnost svojih kreativnih interesa – posvećenih misteriju pokreta, reći će Barbara Vujanović u predgovoru kataloga njihove zajedničke izložbe “Nudo furioso” što se otvara u varaždinskoj galeriji “Zlatni ajngel”.
Snažne autorske osobnosti
Neuobičajeno, ali tematski komplementarno! Zapravo, zar slikarstvo i fotografija nisu u umjetničkom pogledu vrlo bliski izražaji, kao vizualizacija stvarnosti i njezina koloristička doživljajnost!
Kao da se njihove slike i fotografije u kolopletu šarenih i pomaknutih tijela nastavljaju. Obojica su umjetnici snažne autorske osobnosti, među najzanimljivijim stvaraocima su našeg doba. A onda se prepoznaju po “govoru” u tematici akta, posebno pojačanog korištenjem “body-paintinga” na fotografijama, ali i snažnim k pokretima tijela na platnima...
Već su odavno i Šibl i Koprolčec etablirani umjetnici. Slikar živi u Londonu, a fotograf ima svjetske izlete, obojica Zagrepčani, ali se prije nisu osobno poznavali.
– Internet je blagoslov i prokletstvo – kaže nam Duško Šibl u telefonskom razgovoru.
– Da ga nema, vjerojatno do ove izložbe ne bi došlo. Ne sjećam se koliko dugo smo Željko i ja prijatelji na fejsu. Ali sjećam se da su me se dojmile njegove fotke – kompozicija, boje, svjetlo/sjena. Tako da kad mi se Željko javio preko neta i predložio suradnju, oduševljeno sam pristao. Njega su se moje slike dojmile na isti način.
– Radove koji će biti prikazani na izložbi povezuje inspirativnost ljudskim tijelom, naša likovna poetika i imaginacija koju je svaki predstavio u svojoj maniri – govori Koprolčec.
– Sve odabrane fotografije imaju svoju priču i zajedno čine jednu cjelinu koja je zanimljiva nama, a nadamo se i publici. Bitan mi je motiv koji me inspirira i koji će moći izraziti moj senzibilitet i likovni doživljaj. Moji aktovi su impostirani, nastaju u studijskim uvjetima i rezultat su promišljenog pristupa i pozornog korištenja svjetla, koji prikazuju jednu ravnotežu i lišeni su suvišnih detalja. I moram zahvaliti modelima i naročito Dinu Baksi koji je bojama intervenirao na tijelima...
Uvod u Barokne večeri
Koliko se slikarstvo i fotografija naslanjaju, nastavljaju i prožimaju, bit će ovom dobro zamišljenom izložbom snažno odgonetavano, a nas obične gledatelje iznenađuju uočljive sličnosti aktova koje je svaki umjetnik radio svojim izražajnim sredstvima i tehnikama. I valja nam završiti citatom iz odličnog predgovora, jer “pokret tijela, bilo da je promišljen i oblikovan kulturom plesa, potaknut sportskim disciplinama ili da je posve nasumičan i prirodan, jedan je od iskonskih iskaza ljudskoga postojanja”.
– Jako mi je drago ponovo izlagati u tom prostoru i zahvaljujem se na podršci organizatorima Željku Sačiću, voditelju Galerije i g. Meseku, ravnatelju Gradskog muzeja Varaždin kao istaknutim predstavnicima varaždinske kulturne scene koji su vidjeli potencijal koncepta koji smo im ponudili – spominje Koprolčec, a Šibl kaže: “Veselim se izložbi u Varaždinu jer je to lijep prostor u centru jednog od najljepših baroknih gradova, a projekt s kojim izlazimo pred publiku je vrlo zanimljiv, Osim toga imam familiju u Varaždinu...
Kako god – izložba “Nudo furioso” bit će otvorena 13. rujna i odlična je likovna najava raskošnih glazbenih Baroknih večeri.