Večeras, na Svjetski dan kazališta, dodijelit će se nagrada Austrijskog kulturnog foruma “Govoriti o granicama” za dramski tekst Nepoznatom Nekom. Nina Mitrović proglašena je dobitnicom, čak je i Večernjaku dala intervju prije desetak dana kazavši kako joj je ta nagrada važna kao “priznanje prije svega, zatim prijevod drame na njemački i njezino objavljivanje”...
Nagrada je i novčana, riječ je o tri i pol tisuće eura, a dramatičarka je dramatično odbila nagradu prekjučer, dva dana prije dodjele. Svi su autori bili pod šifrom, nepoznati žiriju u kojem su Wolfgang Greisenegger (predsjednik Austrijskog PEN-a), Emilija Andrejević (lanjska dobitnica iz Srbije), Željka Turčinović i Tena Štivičić iz Hrvatske, a predsjedao je utemeljitelj nagrade Christian Papke, dramaturg i redatelj, koji je lani režirao “Veliki fajront” E. Andrejević gostujući s predstavom na BITEF-u. Projekt poziva pisce “da se osobno obračunaju sa “životnim osjećajima u vremenima političkih promjena”.
Austrijanci su planirali da “upoznaju prilike i ljude koji žive nedaleko od Austrije”. Dosad je nagrađen i Makedonac Goce Smilevski, a sada se raspisuje natječaj za Bosnu i Hercegovinu, slijede Albanija i Crna Gora, prostor koji se imenuje zapadnim Balkanom... Večeras će, zacijelo, nagradu primiti onaj koji je drugi na listi po broju glasova. Nina Mitrović javno je obznanila da ne želi biti u kontekstu te nagrade. Ali što to nije znala prije nego što je zalijepila kuvertu i poslala svoj rad na ocjenjivanje i “Govorenje o granicama”, a sada zna? Njezine su drame kao i ona, opore, žestoke, pune psovki i mladenačkoga gnjeva, ljutnje na starce koji su mladima pojeli budućnost.
Izabrana, pa osporena “Familija u prahu” je, prema njezinim riječima: “monodrama čiji glavni lik Juliška u životu ima samo flašu rakije i konzervu ribica iz javne kuhinje. I dvije urne. U većoj je njezin muž, a u manjoj sin. Pa ipak ne odustaje od života. Ona je borac i to je okosnica komada.” I Nina je borac. Kako izbjeći Juliškin usud?!