Hrvatska za nas Hrvate iz Bosne i Hercegovine nije inozemstvo, hrvatsko veleposlanstvo u Sarajevu za nas nije strano veleposlanstvo i za nas je hrvatski narod jedan, rekao je u Napretkovu neboderu u samom središtu Napretka dugogodišnji predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak msgr. Franjo Topić predstavljajući šezdeset i peti broj Hrvatskog narodnog godišnjaka. Riječ je o publikaciji koja je prvi put objavljena prije 110 godina, ali je njeno izlaženje prekinuto 1948. godine kada su Napredak zabranile komunističke vlasti. U najnovijem broju godišnjaka njegov urednik Franjo Bratić posebno je preporučio tekst Dragana Vidovića o malo poznatim rudnicima crnog ugljena iz Mostara, ali i podrobne podatke o ukupnom radu Napretka.
Očuvati ljude, ne zgrade
Predsjednik Napretka Franjo Topić pohvalio se da danas to društvo ima 20.000 članova u čak 65 podružnica u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Austriji, Njemačkoj, Kanadi i SAD-u te da je od obnove rada 1990. godine podijelilo 2850 stipendija.
– Mi smo kao društvo otvoreni svima osim onima koji su negativni. Žaloste nas odlasci naših ljudi iz svojih domova. Još u ratu sam govorio da treba čuvati ljude, a ne zgrade. Što će nam i katedrala ako je prazna – rekao je Topić koji je ustvrdio da je Katolička crkva u BiH posljednja dobro organizirana katolička crkva sve do Filipina, ali i naglasio da se hrvatsko pitanje u BiH ne može rješavati bez Napretka.
Trzavice Sarajeva i Zagreba
Na novinarsko pitanje kako komentira višemjesečne probleme između Napretkove središnjice u Sarajevu i zagrebačke podružnice, Franjo Topić rekao je da u velikoj obitelji uvijek ima problema. Ponovio je da je Napretkova zgrada u Zagrebu, baš kao i sva imovina u njoj, uknjižena kao vlasništvo Napretkove središnjice, na čemu je zahvalio nekadašnjem potpredsjedniku Vlade Goranu Graniću.
Kako sad Hrvati iz BiH!? Zar to nisu Bosanci hrvatskog podrijetla?