Met Gala, glamurozna večer u koju su prvog ponedjeljka svibnja uprte oči cijelog svijeta, samo je vrh ledene sante, ekskluzivna večer za elitu. Riječ je o događaju humanitarnog karaktera na kojem se prikuplja novac (golem novac, da budemo precizni) za rad i djelovanje jednog dijela čuvenog newyorškog Metropolitan muzeja – Instituta za kostimografiju. A baš taj Institut, kojem je na čelu kustos Andrew Bolton, organizira modne izložbe koje redovito ruše rekorde broja posjetitelja.
Blještavilo vezano za modu u Metropolitanu je počelo vrlo davno, 1983., kada je Met (tako danas i muzej zove sam sebe) organizirao veličanstvenu izložbu Yvesa Sainta Laurenta, prvu izložbu te veličine i grandioznosti posvećenu živućem modnom kreatoru. Tada su u muzeju shvatili da je ta vrsta prezentacije mode način da u muzej privuku stotine tisuća ljudi, a najposjećeniju izložbu imali su 2011. godine. Bila je posvećena velikom Alexanderu McQueenu, uslijedila je nakon šokantnog samoubojstva tada četrdesetogodišnjeg kreatora i posjetilo ju je više od 480 tisuća ljudi. Interes je bio takav da je u određenim periodima Met bio otvoren non-stop, 24 sata dnevno.
U subotu 7. svibnja u Metropolitanu se otvara drugi dio izložbe "In America" – "U Americi: Antologija mode", koja se bavi temama poput inkluzivnosti, evolucije američke mode te doprinosom bitnih imena iz povijesti američke mode, otvorena je do 5. rujna, a tematski se nadovezuje se prvi, lanjski dio izložbe "U Americi: Leksikon mode". A kako zapravo izgleda pripremanje ove izložbe, opisuje dokumentarac "Prvi ponedjeljak svibnja", u kojem redatelj Andrew Rossi prati devetomjesečne pripreme za izložbu 2015. godine, koja je nosila naslov "Kina: Kroz ogledalo". Tada je na izložbi pokazano 150 odjevnih predmeta 40 različitih dizajnera, a senzaciju je izazvala originalna uniforma Mao Ce-tunga, koju je Kina posudila Metu nakon što su se državni dužnosnici uvjerili da izložba veliča njihovu tradiciju i doprinos svijetu.