BEČ – Više od pedeset originalnih remek-djela primijenjene, kamenoklesarske i kiparske umjetnosti te slikarstva na drvu i pergameni iz bogate riznice hrvatskog srednjovjekovlja, koji su i važan dio europske baštine, izloženo je na velebnoj izložbi koja je u četvrtak navečer otvorena u Katedralnom muzeju (Dommuseum) tik uz katedralu sv. Stjepana u Beču. Riječ je o umjetničkom blagu, od svjetski relevantnih iluminiranih rukopisa iz zagrebačke Metropolitanske knjižnice i franjevačkog samostana u Zadru, preko izvanredno oslikanih Bogorodica, bjelokosnih planetarija i diptiha iz Riznice zagrebačke Katedrale i Strossmayerove galerije starih majstora do raskošno oslikanih rukopisa benediktinskih skriptorija te dragocjenih relikvijara što ih čuvaju crkvene riznice iz hrvatskog priobalja i kontinentalne regije.
Izložba „Kolijevka europske kulture, umjetničko blago 800.-1300.“, koja je u Klovićevim dvorima 2006. godine pod nazivom "Prvih pet stoljeća hrvatske umjetnosti" izazvala divljenje hrvatske javnosti, prema riječima domaćina, direktora Katedralnog muzeja Bernharda Böhlera, prvi se put u ovom obliku predstavlja izvan granica Hrvatske.
Ravnateljica zagrebačke galerije Klovićevi dvori Vesna Kusin istakla je da izložba pruža jedinstven i cjelovit uvid u razdoblje pet prvih stoljeća hrvatske umjetnosti. Zahvalila je glavnom autoru prof. Nikoli Jakšiću što ju je koncipirao tako da može biti prikazana i u drugim eminentnim europskim metropolama.
Otvarajući izložbu u nazočnosti brojnih uglenika iz svjetovnog i crkvenog života Austrije i Hrvatske, glavni tajnik Austrijske biskupske konferencije, gradišćanski Hrvat msgr. Egidije Živković istaknuo je da je Hrvatska "nezaobilazni dio europske obitelji, što pokazuje i dokazuje i ova veličanstvena izložba".
- Hrvatsku i Austriju vežu povijesne spone i izuzetna suradnja na svim područjima, pa tako i na crkvenom, u prošlosti, i sadašnjosti, a još bolja u budućnosti - rekao je msgr. Živković zaželjevši Hrvatskoj što skoriji ulazak u Europsku uniju.
Naglasivši važnost bogate kulturne suradnje između Hrvatske i Austrije, ministar Biškupić je za izložbu rekao da je "prava svečanost umjetnosti".
- Izložba vrlo jasno govori o hrvatskoj pripadnosti Europi jer se ovdje istodobno odražava europska kultura na hrvatskom tlu i izuzetan hrvatski doprinos europskoj kulturi - rekao je Biškupić. Ocijenio je da će u trenutku kada se naša zemlja nalazi na pragu ulaska u EU izložba zasigurno pridonijeti daljnjem jačanju hrvatsko-austrijskog prijateljstva te otvoriti prostor budućim zajedničkim projektima u izuzetno dobrim bilateralnim odnosima Hrvatske i Austrije.
Austrijska ministrica kulture Claudia Schmied nazvala je izložbu "draguljem u zajedničkoj suradnji i povezanosti dviju prijateljskih država"ocijenivši izložbu "bitnim doprinosom Hrvatske europskom kulturnom nasljeđu".
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je da je izložba potvrda bliske povezanosti, suradnje i partnerstva dvaju gradova prijatelja, Zagreba i Beča, izrazivši zadovoljstvo što se "najvrednije hrvatske srednjovjekovne umjetnine predstavljaju prvi put izvan domovine upravo u prijateljskom nam Beču".
Remek-djela na bečkoj izložbi, čija je kustosica Iva Sudec, potječu iz muzeja, knjižnica i samostanskih zbirki s područja cijele Hrvatske.
Izložba, koja je otvorena do 12. lipnja ove godine, organizirana je u suradnji ministarstava kulture dviju država te zagrebačke galerije Klovićevi dvori i bečkog Katedralnog muzeja.
Usporedo s izložbom "Kolijevka europske kulture, umjetničko blago 800.- 1300.", u kabinetu Katedralnog muzeja u Beču izložen je i slikarski ciklus pod naslovom "Memorija mediterranea" hrvatskog suvremenog slikara Matka Trebotića koja traje do 24. travnja ove godine.
Kako Banditić može govoriti bliskoj povezanosti, suradnji i partnerstvu dviju gradova,ali i država,ako on nije iz Hrvatske?I sam naziv izložbe govori da se radi o Hrvatskoj a ne o BiH, i tu Banditić nema šta raditi.