Javna rasprava o temi "Književnost između umijeća i umjetnosti" održat će se u srijedu u 19 sati u Galeriji Klovićevi dvori u sklopu javne rasprave koja se već jedanaesti put održava na Pepelnicu. Inicijativa „Pepelnica umjetnika“ zadnjih se godina bavila suvremenom sakralnom arhitekturom, poveznicama svjetovne i crkvene glazbe, umjetnošću između slobode i odgovornosti, odnosno između dopadljivosti i smisla života.
Sugovornici u raspravi bit će Andrea Zlatar, književnik Miro Gavran i teolog Anton Tamarut te moderator diskusije i pokretač inicijative dijaloga teologije i umjetnosti „Pepelnica umjetnika“, dominikanac i teolog Frano Prcela.
Inicijativa dijaloga teologije i umjetnosti „Pepelnica umjetnika“ nastavlja svoje tradicionalne javne rasprave. Na znakovit kršćanski dan početka korizmenog vremena (Pepelnica) taj forum otvorene rasprave želi upozoriti na nužnost i uzajamnu korist dijaloga teologije i umjetnosti.
Blagdan Pepelnice je prema kršćanskom shvaćanju dan kreativnog sjećanja da smo stvoreni i ujedno pozvani na sustvaralaštvo u svijetu i vremenu u kojem živimo. No, naša „sustvarateljska djela“ (autentična umjetnost) nisu naši ukrasi, nego su to naši govori i razgovori, s ljudima i sa svijetom oko nas i u nama. I to priopćavanje sebe je naviještanje koje je u konačnici svjedočenje. A svako svjedočenje jest tek onda ako je služenje svijetu kroz samospoznaju vjernosti vlastitoj vjeri i vjernosti vlastitim sumnjama - što je početak transcendentnoga iskustva, odnosno iskustva Boga. Takvo umjetničko svjedočenje očituje se kod svih koji u sebi primjećuju neku vrstu „posebne (božanske) iskre“, što je svojstveno umjetničkom pozivu pjesnika, pisca, graditelja, glazbenika, glumca, slikara i drugih. Stoga prvi dan početka korizme, kao i sama korizma, nisu nikakva „oskudna“ vremena u kojima se treba samo nečega odricati. Pepelnica i korizma po svojoj su naravi nadasve povlašteni trenutci zauzetijeg traženja dubine života i smisla postojanja. U tom duhu teologija i umjetnost nalaze se na zajedničkom tlu odgovornosti.