Uz vesele zvuke Magyar bande, mađarskog folk benda, u utorak je svečano otvoren 46. Interliber! Kada smo na Zagrebački velesajam stigli u 10 sati ujutro, sve je već vrvjelo zaraznom energijom knjiških obožavatelja koji, sve do 17. studenoga, na bogato opremljenim štandovima brojnih hrvatskih i europskih nakladnika i knjižara mogu pronaći svoje favorite po sajamskim cijenama.
Okupljenima na konferenciji za novinare na koju smo došli uoči službenog otvorenja Interlibera obratio se među ostalima i predsjednik Zoran Milanović, kojemu je pripala čast svečanog otvorenja sajma na kojemu je davne 1986. godine kao brucoš postavljao štandove izlagača, čime je, kaže, uspio skupiti tek nešto malo tadašnjih dinara. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek naglasila je važnost nacionalnog programa promicanja čitanja "Rođeni za čitanje", a zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, kazao da je ponosan na Interliber, ali i na činjenicu da su uspjeli udvostručiti ulaganja u nakladništvo i književne programe te na izvrsno organiziranu mrežu knjižnica u svom gradu, u koje je, saznali smo, učlanjen čak svaki peti građanin Zagreba.
Kao i svake godine, ministrica i gradonačelnik zaputili su se u 'đir' Sajmom, pri čemu im se ovog puta pridružio i predsjednik Milanović, koji, iako je obišao gotovo cijeli 5. paviljon Velesajma, ipak nije uspio probiti rekord svog prethodnika Ive Josipovića, za kojeg smo načuli da je Interliberom znao šetati i po tri-četiri sata.
Među najtraženijim novitetima ovogodišnjeg Interlibera, da nabrojimo samo neke od tisuća naslova koje nam u četiri paviljona koja se prostiru na 13.000 kvadrata predstavlja više od 300 izlagača, našli su se memoari "Nož" Salmana Rushdieja u nakladi Znanja, "Plavi sat" Paule Hawkins u izdanju Profila, "I nebom teku rijeke" Elifa Shafaka nakladnika Hena com te Frakturin "Intermezzo" autorice Sally Rooney, no naši su se državnici odlučili baciti u vlastitu potragu.
Upornim inzistiranjem da sam plati sve knjige koje su mu izdavači željeli pokloniti, gradonačelnik Tomašević na štandu Frakture ostavio je 18 eura za dvije knjige – "Pisanje kao profesija" Pétera Nádasa, jednog od živućih mađarskih klasika i počasnog gosta ovogodišnjeg Interlibera, te "Fašizam i populizam" Antonija Scuratija, da bi zatim, na opće oduševljenje svih, samoprozvanom hajdukovcu Milanoviću poklonio knjigu "Imamo Dinamo (Uspon i pad Mamićeva carstva)" novinara Dražena Krušelja koju izdaje AGM.
Ministrica Nina Obuljen Koržinek je pak na dar dobila "Vegetarijanku" novopečene nobelovke Han Kang, koju je, uz njezinu uspješnicu "Ljudska djela", nakladnička kuća Hena com reizdala u rekordnom roku kako bi bile spremne za Interliber, gdje su dostupne po cijeni od 17,99 eura. A kako nam je otkrila njihova glavna urednica Nermina Husković, kupili su prava na još dva naslova te bi prvi od njih, "Bijela knjiga", koja se našla i u užem izboru za međunarodnu nagradu Booker, trebao izići već tijekom sljedeće godine.
Šećući dalje 5. paviljonom, morali smo svratiti i do štanda Večernjeg lista i 24 sata, gdje smo saznali da su tri najprodavanije knjige ovog Interlibera za sada dva nastavka iz hit serijala J. S. Scotta "Milijarder uzima sve" i "Milijarderov Božić" po akcijskim cijenama od 3 i 8 eura, kao i "10 dana u travnju: Uspon i pad NDH" Borisa Rašete i Gorana Gavranovića, koji se prodaje po cijeni od 8 eura. Tamo možete nabaviti i drugo, dopunjeno izdanje knjige "Hrvatska u 30 priča" Zvonimira Frke-Petešića i Bože Skoke s prekrasnim ilustracijama Vedrana Klemensa, objavljeno u suradnji Ljevaka i Večernjeg lista, po akcijskoj cijeni od 16 eura.
Upustivši se potom u razgovor sa simpatičnom gospođom koja je pažljivo prebirala po izdanjima nakladnika Mozaik knjiga, saznali smo da na Interliber dolazi otkad zna za sebe, i to po dva puta.
– Inače sam ekonomistica, dakle bavim se brojevima, ali obožavam čitati i to me opušta. Ne kupujem knjige samo u ovo doba, već tijekom cijele godine, ali na Interliberu ih uvijek kupim barem deset. Sada sam uhvatila priliku da prošećem dok još nema gužve, a vratit ću se u petak. Idem sama i ne treba mi nitko, samo me smetaju – uz smijeh nam je kazala.
Na omiljenom interliberskom okupljalištu ljubitelja fantastike, štandu Lumena, pronašli smo posljednju u nizu službenih kuharica nadahnutih svijetom Harryja Pottera, "Pecite, igrajte se i ukrašavajte", dostupnu za 13,60 eura, a ako još nemate prethodne dvije, kupiti ih možete u kompletu za 33 eura. Lumenovi "Svjetovi Georgea R. R. Martina: Nadahnuća za Igru prijestolja" autora Toma Huddlestona idu za 23,80 eura, a cijeli komplet od sedam knjiga Martinova serijala "Pjesma leda i vatre" olakšat će vas za 156,50. Kod najnovijih izdanja Tolkiena naletjeli smo pak na mladića koji je, kaže, došao na Interliber ne po knjige, već kupiti ploče, ali je "Húrinovu djecu" i friško izdanu "Beren i Lúthien" mjerkao za prijatelja koji je veliki obožavatelj "Gospodara prstenova".
Štand Fokusa i knjiga "Moja baka vas pozdravlja i kaže da joj je žao" švedskog autora Fredrika Backmana, privukli su drugu našu sugovornicu, koja nam je priznala da je na Interliber došla prvi put nakon 30 godina.
– Sada sam napokon u mirovini i imam vremena! Baš sam rekla nevjesti da ne smijemo dugo, jer ću sve pokupovati – rekla nam je dobro raspoložena umirovljenica.
Provjerili smo potom i koliko košta novi hit Školske knjige, biografija Elona Muska iz pera Waltera Isaacsona te saznali da je riječ o 25,80 eura, ali i da se memoari "Do zvijezda" mnogo nam dražeg svemirskog kapetana Picarda, odnosno Patricka Stewarta prodaju po nešto nižoj cijeni od 20 eura.
Nakon što smo zadovoljili svoje književne apetite, odlučili smo se zaputiti u potragu za gastronomskim delicijama ovogodišnje zemlje u fokusu Interlibera, Mađarske, koje su nam ovih dana s mnogo pompe najavljivane. Ispred velesajamskih paviljona, nedaleko od vanjske glazbene pozornice na kojoj će do kraja Sajma okupljene nastaviti zabavljati mađarski glazbenici, uspjeli smo pronaći dvije kućice gdje smo oko bacili na kurtoše i langoše. No za razliku od prilično povoljnih cijena knjiga, ove ćete specijalitete platiti minimalno 5 eura, s tim da će vas, odlučite li se raspištoljiti i na svoj langoš staviti sir i vrhnje, ta ekstravagancija koštati pretjeranih – 8 eura.