Velika imena kao što su Ljubo Babić, Biserka Baretić, Josip Biffel, Vjekoslav Brešić, Tomislav Buntak, Bela Čikoš Sesija, Tošo Dabac, Boris Demur, Damir Fabijanić, Vilko Gecan, Krsto Hegedušić, Oskar Herman, Ljubo Ivančić, Franz Jaschke, Nives Kavurić Kurtović, Josip Klarica, Ferdo Kovačević, Željko Lapuh, samo su neki od slikara čija su djela izložena u Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti u Zagrebu u sklopu otvorene izložbe “Fragmenti melankolije”.
Autor kustoskog koncepta izložbe je muzejski savjetnik Željko Marciuš, a postavom prati psihološku karakterizaciju umjetnosti od sredine 19. do 21. stoljeća, od romantizma do postmoderne, na djelima koja su većinski iz zbirke Muzeja.
U različitim disciplinama – slikarstvu, crtežu, fotografiji, prostornim objektima – u 54 djela 46 autora on traži interpretaciju teme melankolije, metafizike i nadrealnoga uvodeći publiku u svijet pritajenog čovjekova bivanja koje traži ono nešto, ujedno ukleto i melankolično. Realizirajući koncept oko melankolije koju svatko nekad doživi, temelj je pronašao u knjizi “Saturn i melankolija”, no koristio je i literaturu Freuda, Junga, Fromma i Žižeka.
Ne znam čemu promjena imena...