Brojne su svjetske izdavačke kuće i uoči ljeta 2011. godine provele istraživanja o tome što ljudi vole čitati za vrijeme godišnjih odmora.
Na žalost, kao i svako ljeto prije toga, rezultati teško da mogu iznjedriti neki jak ljetni književni hit, jer ispada da se na plaži ili u debeloj hladovini čita gotovo sve. Naravno, iz naših knjižnica stižu podaci o listama čekanja za neke vruće naslove, ali već je sada jasno da se iščekivanje nekog novog naslova (kao što smo nedavno čekali novog Larssona) neće ponoviti. Mudri stoga igraju na sigurno i nude najrazličitije sadržaje za koje znaju da mogu privući najviše čitatelja.
Upravo tako može se opisati novo kolo biblioteke "Knjiga dostupna svima" zagrebačkog Znanja, koje (po cijeni od 19,90 kuna) za plažu nudi knjige koje su urednici odabrali po jedinstvenoj formuli: vodeći svjetski pisci i raznovrsni žanrovi. No, izuzmu li se ljubići i knjige fantastičnog žanra koje se ponajprije obraćaju mladoj čitalačkoj publici, svi su naslovi ujedno i povijesne priče.
Tako je triler “Crna vatra” zapravo intrigantna priča o životu u Engleskoj u vrijeme Henrika VIII. Roman C. J. Sansoma precizan je prikaz engleskog društva u 16. stoljeću, prepun zavjera na kraljevskom dvoru. Na taj se triler odlično nadovezuje roman Sare Sheridan, najprodavanije škotske spisateljice, “Tajna pustinje”, ljubavna priča o engleskom poručniku i crnoj robinji, smještena u vrijeme istraživačkih putovanja po pustinji Arapskoga poluotoka.
Sličan povijesni temelj ima i roman “Piratske širine” Michaela Crichtona. Zapravo je riječ o rukopisu pronađenom u piščevu računalu nakon njegove smrti. Roman je to koji se bavi jednom od najvećih karipskih legendi – prepadu posade broda kojem je kapetan Englez (zovite ih gusarima, ali ne morate) na jaku španjolsku utvrdu koja u svojoj luci čuva brod nakrcan zlatom. Nakon svih peripetija, blago je nestalo, tako da je lako zaključiti da je Crichton imao na umu i nastavak svoje gusarske sage.