Prijava štete

Kome prijaviti štetu od potresa na kulturnim dobrima

VL
Autor
Denis Derk
23.03.2020.
u 19:53

Ministarstvo kulture pozvalo je građane grada Zagreba koji su vlasnici, korisnici i predstavnici stanara oštećenih zgrada na području zaštićene kulturno-povijesne cjeline Zagreba da prijave štete od potresa

Ministarstvo kulture pozvalo je građane grada Zagreba koji su vlasnici, korisnici, predstavnici stanara oštećenih zgrada na području zaštićene kulturno - povijesne cjeline Grada Zagreba da se radi procjene štete od potresa na svojoj nekretnini prijave preko poveznice: prijava za pregled građevina nakon potresa. Prijave štete, zajedno s osnovnom fotodokumentacijom, također se upućuju na službenu e-mail adresu Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba.

Štete na kulturnim dobrima u Zagrebačkoj županiji i Krapinsko-zagorskoj županiji građani prijavljuju nadležnim županijskim službama za hitne situacije te nadležnim konzervatorskim odjelima.

Ministarstvo kulture i Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba formirat će operativne timove stručnjaka svih konzervatorskih odjela unutar Ministarstva za obilazak terena, pregled stanja i stupnja oštećenja te popisivanja štete na kulturnom dobru, kao i propisivanja konzervatorskih mjera zaštite. Jednako će se provoditi na području Grada Zagreba i na području ostalih županija koje su pretrpjele oštećenja uzrokovana nizom potresa.

Konzervatorski timovi će u najkraćem mogućem roku izaći na teren i na temelju protokola postupanja, konzervatorskih smjernica te u koordinaciji s Glavnim stožerom civilne zaštite RH započeti s procjenom stanja kulturnih dobara oštećenih potresom, a nakon preliminarnog pregleda zgrada od strane ovlaštenih statičara.

Utvrdit će se plan rada prema prioritetima u koja spadaju pojedinačno zaštićena kulturna dobra upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske te područje zone A kulturno-povijesne cjeline Grada Zagreba.Centralno mjesto za prikupljanje podataka o nastaloj šteti na kulturnim dobrima za područje Zagreba je Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode Grada Zagreba.

U nedjelju popodne je u Ministarstvu kulture održan koordinacijski sastanak konzervatora iz Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode i Ministarstva kulture. Na sastanku je pročelnik Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode, Stipe Tutiš iznio stanje s terena, a nakon cjelodnevnog obilaska dijelova Gornjeg grada, Kaptola, užeg centra, posebno Donjeg grada i ostalih dijelova pogođenih današnjim potresima. U komunikaciji s premijerom Andrejom Plenkovićem, gradonačelnikom Grada Zagreba  Milanom Bandićem i ministricom kulture Ninom Obuljan Koržinek, dana je uputa/preporuka putem e-maila, o postupanju kod raščišćavanja ostataka oštećenih dijelova građevina koje su zaštićeno kulturno dobro.  

 
Pročelnik Tutiš je obrazložio da je veliki dio zaštićenih spomenika kulture znatno oštećen – dimnjaci, krovovi, atike, zabatni zidovi, erkeri i kupole, kamena plastika, statička oštećenja objekata i dr. - te je hitno potrebno evidentirati oštećenja na kulturnim dobrima i procijeniti stanje, Isto bi bila osnova za izradu plana i programa obnove i sanacije, financiranja obnove i dr. Budući da su kapaciteti Zavoda ograničeni, kako ljudima tako i financijskim sredstvima potrebna je pomoć Ministarstva kulture, točnije ovlaštenih konzervatora iz drugih Odjela u RH.
 
Ministrica kulture Nina Obuljan Koržinek, nadopunila je izvještaj i  dala uputu da je potrebno usmjeriti snage na pojedinačno zaštićena kulturna dobra te da je potrebno poraditi na izradi metodologije procjene stanja kulturnog dobra i dr. Također je ukazala na institucije u kulturi, posebno muzeje kojima treba pomoći u zbrinjavanju građe.
 
 
 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije