Književnost i povijest

Miloševićeva rečenica "niko ne sme da vas bije" postala težište čitave njegove politike, a izrečena je u strahu

Festival svjetske književnosti, tribina "Povijest i život: Suočavanje s prošlošću kroz književnost"
Matija Habljak/PIXSELL
07.09.2021.
u 12:20

Dragan Velikić, Boris Rašeta i Goran Gavranović gostovali su na tribini Festivala svjetske književnosti koja se bavila suočavanjem s prošlošću kroz književnost

_ Prošlost nikada nije završena, a to me kao pisca najviše i zanima. Kroz iskustvo mijenjamo pogled na prošlost. Mi pisci preslagujemo prošlost _ rekao je ugledni srpski prozaik i višestruki dobitnik NIN-ove nagrade Dragan Velikić na tribini Festivala svjetske književnosti koja se bavila suočavanjem s prošlošću kroz književnost. Uz Velikićev roman "Astragan" koji je prvi put objavljen prije trideset godina u čuvenoj biblioteci Hit, a upravo ga je reprintirala zagrebačka MeandarMedija, tema diskusije koju je moderirao Dario Špelić bila je i knjiga "Uspon i pad NDH: 10 dana u travnju" Borisa Rašete i Gorana Gavranovića, aktualni hrvatski povijesni bestseler. Tribina je održana u Frakturinoj knjižari u ulici kneza Mislava. 

Velikić je pomalo demistificirao pisanje povijesnih tema, rekavši da je u "Astraganu" u koji je uvrstio i lik Lenjina, istraživao njegovo putovanje blindiranim vlakom Crvenog križa iz Zuricha u Petrograd. O tome je najviše doznao iz fascinantne Lenjinove dvotomne biografije autora Louisa Fischera u kojoj je našao i podatak da su Lenjina na petrogradskoj Finskoj stanici dočekali Čehidze i Skoboljev.

_ Za Čehidzeao sam u romanu napisao da je bio šutljiv, jer mi je bio potreban neki pridjev, pa sam izabrao baš šutljivost. Roman sam nakon što je bio objavljen poslao svojoj francuskoj prevoditeljici Mireille Robin. Kada je pročitala roman, zapitala me otkuda znam da je Čehidze bio šutljiv. I objasnila da se Parizu družila sa Čehidzeovom unukom, te da je upoznala i samog Čehidzea koji je 1918. godine napustio Rusiju jer se nije slagao s Lenjinom. A Čehidze je na tim pariškim okupljanjima uglavnom vezanim za pravoslavne blagdane sjedio u kutu i po Robin, bio je jedan od najšutljivijih osoba koje je vidjela. Valjda sam do te Čehidzeove šutljivosti došao nekim energetskim putem. Mislim da roman "Astragan" i trideset godina nakon nastanka dobro stoji _ rekao je Velikić.

Pri tome je rekao i da se u gradovima koji postoje stoljećima, pa i milenijumima, poput Pule u kojoj je odrastao, drugačije i intenzivnije osjeća gustoća vremena.

_ Svako pisanje je potkopavanje _ rekao je Velikić koji ističe da je u pisanju o povijesti i povijesnim temama jako važan kontekst.

_ Kada je Milošević rekao onu čuvenu rečenicu 'niko ne sme da vas bije', na snimkama se vidi da je to rekao u strahu, a kasnije je baš ta rečenica postala težište za čitavu njegovu politiku _ ustvrdio je Velikić.

Rašeta je rekao da su u istraživanju arhiva za knjigu o nastanku NDH naišli na brojne dokumente, iako su neki arhivski dijelovi pročišćavani tijekom godina, što se posebno odnosi na dokumente o Miroslavu Krleži iz vremena Pavelićevog režima. Služili su se i autobiografskim zapisima povijesnih osoba kao što su to bili, primjerice Vladko Maček i Vladimir Velebit. Pri tome je istaknuo da su neke od tih autobiografija, poput one Mačekove, napisane odličnim stilom. 

Denis Derk

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije