Unatoč recesiji i digitalnim medijima, knjiga se pokazala kao žilava i čvrsta valuta, rekao je ministar kulture Božo Biškupić otvarajući 33. Interliber. 250 izlagača iz osam zemalja čeka 100.000 potencijalnih kupaca s brojnim novim i jeftinijim starim naslovima.
Sniženja idu i do osamdeset posto, ima knjiga već za pet kuna. To je natjeralo zamjenicu gradonačelnika Zagreba Jelenu Pavičić Vukičević da kaže kako su velika sniženja danak krizi, ali da će se zbog toga napuniti javne knjižnice.
I doista, već prvog dana sajma koji je ministar Biškupić nazvao liderskim u regiji počelo se kupovati jer su i nove knjige ispod čekića jeftinije dvadesetak posto.
Pobjednik je "Vođa"
Kao protuteža cijeni knjiga prvog je dana objavljen dobitnik VBZ-ove nagrade za neobjavljeni roman godine, sretnik koji je od jučer bogatiji za 100 tisuća kuna. Najiščekivanija nagrada za neobjavljeni roman u regiji otišla je u ruke beogradskog pisca Aleksandra Novakovića za roman "Vođa". Objavio je to predsjednik VBZ-ova žirija Miljenko Jergović.
Urednik knjige i član žirija Vladimir Arsenijević rekao je da knjiga opisuje jedan jedini dan, Vidovdan 1914. godine, a tema joj je kapetan srpske vojske Stevan Stamenković koji je činio velike zločine.
– Glavni lik ovog zgusnutog romana nikako nije simpatičan, nego je veliki zlikovac. Iako se čini da je tema romana srpska, ona je univerzalna – misli Arsenijević. A Jergović je istaknuo da je svih trinaest rukopisa koji su ušli u širi izbor VBZ-ove nagrade iznad prosjeka hrvatske i regionalne produkcije romana, pa je odluku bilo teško donijeti.
– Ovo je najkvalitetniji natječaj do sada – tvrdi Jergović.
Pobjednik Novaković rođen je 1975. godine. Piše romane, drame, pjesme, kratke priče, aforizme. Objavio je niz knjiga, a član je angažiranog rock benda Skribomani. Nagrada će mu biti uručena na današnjoj svečanosti u 19.30 u Kongresnom centru Zagrebačkog velesajma.
Pisci se nisu pojavili na svečanosti otvaranja, ali na Interliber dolaze Slobodan Novak, Miljenko Jergović, Marina Fiorato, Ivana Simić Bodrožić, Ivan Aralica, Hrvoje Hitrec, Kestus Kasparavičius...
Puno je prostora posvećeno knjigama za djecu, izložene su brojne slikovnice iz zbirke Tamare Teković.
Vrijedne knjige kupce čekaju kod Frakture koja je ove godine objavila šezdesetak knjiga.
U znaku Šeherezade
– Mi se dičimo kvalitetom, a ne veličinom štanda – rekao je nam je Frakturin šef Seid Serdarević koji nudi i novu knjigu eseja Dubravke Ugrešić. Visoku kvalitetu ponude imaju i Pelago (tu je knjiga "Đavo od XII. do XX. stoljeća" Roberta Muchembleda), Meandar koji neka Kunderina djela objavljuje i u sedmom izdanju, VBZ s iznimno brojnim izdavačkim programom, Naklada Ljevak koja je uspjela osigurati dvije nove Jergovićeve knjige, Zoro koji je objavio biografiju Rasputina iz pera Andrewa Cooka, Matica hrvatska koja ima iznimno zanimljive i vrijedne naslove. Interliber je pomalo u znaku Tisuću i jedne noći. Popularna turska serija utjecala je i na slogane sajma, pa Mozaik knjiga nudi tisuću i jedan popust.
Podjela izdavača na one koji izlažu u paviljonu pet i šest i dalje je prisutna. Neki su se izdavači ipak domogli komercijalnije petice koja je i jučer imala više posjetitelja iako se svečano otvaranje odvijalo u šestici. No, neki veliki izdavački iz petice i dalje su prisutni u šestici pa je dojam da u Hrvatskoj postoji samo pet-šest pravih izdavača. A to baš i nije cjelovita istina.
Možda bi bilo dobro da se žiri preseli u Srbiju da ne moraju jadni srbi svake godine po 100000 kn dolaziti u Zagreb