Dodjelom Velikih pečata i pratećih priznanja završio je 12. festival dokumentaraca ZagrebDox. Glavnu nagradu u kategoriji međunarodnog programa osvojio je dokumentarac „Pjesnik na poslovnom putu“ Ju Anqija iz Kine, a regionalnog hrvatski film „4,7“ Đure Gavrana. Međunarodni žiri u sastavu Bruno Gamulin, Nikica Gilić i Nino Kirtadzé nagradili su poetični i provokativni film „zbog snage i vještine s kojom spaja neočekivane društvene činjenice i uzbudljiv prikaz umjetnosti i osobnih tema“. U daljnjem objašnjenju, „Pjesnik na poslovnom putu“ podsjeća nas na to „koliko je teško zadržati usredotočen, monografski pristup dokumentarnom filmu, a ujedno se uvjerljivo uhvatiti ukoštac s društvenim navadama i normama na područjima koja se obično kriju od međunarodne (vjerojatno i kineske) publike. Hrabar u svojoj zahtjevnoj formi, vizualno originalan i dojmljiv, film Ju Anqija donosi veoma originalnu umjetničku viziju, koja i nakon svih filmskih eksperimenata proteklih desetljeća uspijeva proširiti naše viđenje dokumentarnog filma.“
O Černobilju i Afganistanu
Žiri regionalne konkurencije, u kojem su bili Claire Aguilar, Marcell Gerő i Silvestar Kolbas, nagradu dokumentarcu „4,7“, što je broj promila koje je glavni junak jednom prigodom nosio u sebi, dodijelio je za „dojmljiv prikaz bivšeg alkoholičara na putu oporavka, za detaljno razrađenu strukturu i inovativnu, ekonomičnu montažu te za uključivanje publike jednostavnim filmom o običnom čovjeku punom iznenadnih preokreta“.
Posebna priznanja međunarodnog žirija dobili su filmovi „Ruski djetlić“ Chada Gracije i „Reci proljeću da ne dolazi“ Saeeda Taji Farokuyja. Prvi film koji se bavi černobiljskom katastrofom zato što „inovativno pristupa političkim i osobnim temama i izrazito emotivno nabijenoj političkoj prošlosti i sadašnjosti ukrajinskog društva“, a drugi jer „oslikava nevjerojatnu sposobnost ulaženja u srž fascinantnih zbivanja. I dok nije lako čak ni pratiti slijed zbivanja na prvoj liniji nejasnih ratnih sukoba u Afganistanu.”
Posebna priznanja
Posebno priznanje u regionalnoj konkurenciji pripalo je dansko-srpskom filmu „Flotel Europa“ o životu izbjeglice u plutajućem “hotelu” te mađarskom dokumentarcu „Vlak nade“ Kláre Trencsényi. Uz ove nagrade dodijeljen je Mali pečat za najbolji film autora do 35 godina koji je pripao filmu „Iznad i ispod“ Nicolasa Steinera, a uz njega i posebna priznanja filmovima „Abdul i Hamza“ Marka Grbe Singha i „Sanja“ hrvatske redateljice Nikice Zdunić. Nagrada „Movies That Matter“ koja se dodjeljuje za film koji na najbolji način promiče ljudska prava pripala je američkom dokumentarcu „Moj Alep“ Melisse Langer o prikazu izbjegličke sirijske obitelji koja se maknula od rata, ali i dalje proživljava psihičke posljedice zbog njega. Nagrada Mojoj generaciji, koju osobno dodjeljuje osnivač i direktor ZagrebDoxa Nenad Puhovski, pripala je švedsko-finskom filmu „Don Juan“ Jerzyja Sladkowskog zbog sposobnosti da se prepozna i zabilježi svakodnevna priča o pojedincu kojeg nam je lako suditi zbog njegove asocijalnosti prema zahtjevima tzv. normalnih ljudi.
>> Britanski film "Što smo si bliže" otvara ZagrebDox
od lijecenih alkoholicara, jos gori je samo hdz