Na nedavnoj zimskoj aukciji kuće Artmark u zagrebačkom hotelu Sheraton, brončani odljev "Djevojke s lutnjom" Ivana Meštrovića prodan je za 28.000 eura, no kako je izvijestio Jutarnji list, nasljednici velikog hrvatskog kipara tvrde da je riječ o neautentičnom djelu.
Naime, Mate Meštrović, sin Ivana Meštrovića, njegov zakonski nasljednik i nositelj autorskih prava te njegova supruga Rumjana Meštrović, smatraju da djelo prodano na aukciji nije autentično, odnosno nije originalno djelo niti legalna kopija. O svojim su sumnjama, kažu, aukcijsku kuću Artmark obavijestili više puta, a ovo je, kazala je Jutarnjem Rumjana Meštrović, već treći put da ista kuća prodaje sporna Meštrovićeva djela usprkos njihovim upozorenjima. Bili su to, uz odljev "Djevojke s lutnjom" i reljef "Blagovijest", koji je prema njenim riječima čista krivotvorina te ilegalni odljev kipa sv. Luke Evanđelista.
"Djevojka s lutnjom" bila je procijenjena na 18 do 25 000 eura, no na aukciji 10. prosinca prodana je za nešto viši iznos od 28 000 eura. Djelo je, navode u opisu Artmarka, nastalo 1918. godine te ga je 1960-ih godina Petar Meštrović darovao utjecajnom ekonomistu i političaru Dušanu Čaliću.
"Jedno je od poznatijih Meštrovićevih djela i izvrstan primjer njegove sposobnosti da u kiparstvu zadrži emocionalnu dubinu i poetsku ljepotu. Kroz ovu skulpturu, autor majstorski spaja nježnost i snagu, statičnost i dinamičnost, stvarajući dojam da je svaki element u savršenoj ravnoteži. Skulptura također odražava Meštrovićev interes za duhovnu i intelektualnu dimenziju ljudske prirode, jer mlada žena u intimi glazbe simbolizira dublje ljudske vrijednosti poput introspekcije i umjetničke inspiracije. Meštrović je u ovoj skulpturi uspio stvoriti jedinstveni spoj klasičnih estetskih vrijednosti s modernim kiparskim pristupom. Izrađena u bronci, kompozicija skulpture odražava autorovu izuzetnu vještinu u oblikovanju volumena, svjetlosti i prostora, dok istovremeno prenosi osjećaj tihe elegancije i unutarnje snage", stoji na mrežnoj stranici aukcijske kuće koja tvrdi kako je djelo ponuđeno i prodano na njihovoj zimskoj aukciji praćeno ekspertizom Igora Zidića te da ima dva poznata odlijeva, od kojih se jedan nalazi u zbirci Muzeja Jugoslavije, a drugi u zbirci Malancec, Muzeja Grada Koprivnice.
Situacija s Meštrovićevim djelima posebno je složena i zato što je umjetnik tijekom života mijenjao svoj stav o odljevima svojih skulptura, a nekima je izričito zabranio umnožavanje te ovo nije prvi put da se na aukcijama prodaju Meštrovićeva djela sumnjiva podrijetla. Večernji list 2012. godine pisao je kako je poznata londonska aukcijska kuća Christie’s u posljednji trenutak povukla s dražbe održane u londonskom South Kensingtonu dvije sumnjive skulpture Ivana Meštrovića – “Žena u molitvi” iz 1917. i “Sanjarenje” iz 1927. Dogodilo se to upravo zahvaljujući Rumjani Meštrović kojoj su sumnjive bile izrazito niska cijena ponuđača te loša kvaliteta odljeva. Za “Ženu u molitvi” prva procjena bila je 3000 do 5000 funti, a za “Sanjarenje” 1500 do 2000 funti.
dakle ako ti je cijena skulpture na koju imaš autorska prava preniska - jednostavno je proglasiš - krivotvorinom...