Zadarski arhitekt Krešimir Damjanović pobjedio je u subotu u finalu prestižnog natjecanja 59. Central Glass International Architectural Design Competitiona 2024 u Tokiju. Tema ovogodišnjeg izdanja natjecanja bila je "Toilet" (Toalet) s fokusom na inovativnim, održivim i suvremenim rješenjima za dizajn javnih zahoda. Na natjecanje su pristigla 224 projekta iz cijelog svijeta među kojima je onaj s potpisom našeg Zadranina osvojio prvo mjesto.
Njegov nagrađeni projekt naslovljen je "Promjenjivi odsjaji u nestalnom okruženju", a zamislio ga je kao suvremene paviljone kroz 16 interpretacija u kombinaciji stakla, kamena, betona i opeke koji se prožimaju s okolišem. Tijekom dana, kazao je Damjanović za Jutarnji list, prostori se transformiraju—od osvježavajućih jutarnjih vodenih efekata do intimnih večernjih zona za opuštanje. Ova dinamika omogućuje širok raspon aktivnosti, stvarajući prostor koji je uvijek u skladu s trenutkom. Ovaj pristup doprinosi stvaranju novog javnog, polu javnog i privatnog prostora unutar dinamičnog, prilagodljivog okruženja koje odgovara suvremenim potrebama korisnika".
Inače, Krešimir Damjanović jedan je od najistaknutijih hrvatskih arhitekata mlađe generacije, čiji je rad prepoznat na međunarodnoj sceni kroz nekoliko prestižnih nagrada i priznanja. Njegov inovativni pristup arhitekturi i sposobnost povezivanja različitih kulturnih utjecaja postavili su ga na svjetsku arhitektonsku mapu.
Rođen 1986. godine u Zagrebu, Damjanović od 1996. godine živi u Zadru, gdje je završio gimnaziju Vladimir Nazor. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2013. godine, nakon čega započinje svoju profesionalnu karijeru u renomiranom arhitektonskom uredu akademika Nikole Bašića, MARINAPROJEKT d.o.o., gdje je radio do 2021. godine.
Najveći međunarodni uspjeh Damjanović je postigao 2017. godine kada je postao prvi hrvatski arhitekt koji je nakon 33 godine osvojio prestižni Shinkenchiku natječaj. Njegov projekt "Kuća kolaž" (Collage House) proglašen je najboljim među više od tisuću prijavljenih radova iz cijelog svijeta. Projekt je posebno značajan jer propituje odnos arhitekture prema aktualnim društvenim pitanjima, posebice migrantskoj krizi. Njegov uspjeh na Shinkenchiku natječajima nastavio se i sljedećih godina, kada je 2018. godine dobio počasno priznanje za projekt "AI House", a 2019. godine za projekt "Living in the Future". Posebno priznanje dobio je i za inovativno rješenje javnog WC-a u gradskom središtu, koji je postao primjer uspješnog spoja funkcionalnosti i estetike u urbanom prostoru.
U svojoj profesionalnoj karijeri Damjanović aktivno doprinosi arhitektonskoj zajednici kroz brojna predavanja i prezentacije. Održao je značajna predavanja na Danima Orisa 2017, u Rektorovoj palači u Zadru, na Fakultetu arhitekture u Zagrebu te na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu. Osim arhitekture, aktivno se bavi i slikarstvom, što je predstavio kroz samostalnu izložbu "Iterations +" u Zadru 2017. godine, izložbu na 53. zagrebačkom salonu arhitekture te samostalnu izložbu "Polarities" u Zagrebu 2023. godine.
Od 2022. godine Damjanović djeluje kao samostalni arhitekt, dok istovremeno radi kao vanjski suradnik na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu. Posebno je značajna njegova uloga inicijatora i moderatora serije predavanja "Nove arhitektonske prakse" u suradnji s Društvom arhitekata Zadra. Za svoj rad primio je brojna priznanja, uključujući Grb grada Zadra za uspješna postignuća u području inovativnih arhitektonskih projekata. Njegovi radovi redovito se objavljuju u prestižnim međunarodnim časopisima poput A+U i Oris magazina.
Damjanovićev rad karakterizira jedinstveni spoj teorijskog promišljanja i praktične primjene, što ga čini jednim od najzanimljivijih glasova suvremene hrvatske arhitekture.
VIDEO: Potpuno je renoviran: Pogledajte kako izgleda stan u Zagrebu koji se prodaje za manje od 100.000 eura