Počinje sajam umjetnina Art Zagreb

Beogradski umjetnici izazivaju Zagreb da dođe vidjeti što o njemu misle

MONOLOG GALERIJA
12.12.2024.
u 13:43

Na 7. izdanju Art Zagreba u HDLU sudjeluje srpski kolektiv NISMO umetnici, kao i Ljubljanska Galerija fotografija u vlasništvu Barbare Čeferin, fotografkinje i supruge Aleksandra Čeferina, predsjednika Uefe

Ljubiteljima Adventa kojima je dosadilo degustiranje Dubai fritula i Dubai čokolade možda bi se mogla svidjeti umjetnička ponuda koju, počevši od večeras pa do nedjelje, mogu degustirati u Meštrovićevu paviljonu. Tamo, naime, počinje sedmo izdanje sajma umjetnina Art Zagreb, čija je najveća ovogodišnja promjena da izlažu samo probrane galerije, njih čak 16, iz regije s dodatkom Francuske.

Naravno, i ove godine tu je izložba "Plati i nosi" studenata ALU pa možda nekome pod bor za ne tako velik novac spakirate sliku koja će jednom vrijediti milijune. Ponuda je šarolika, od pionira konceptualne umjetnosti, preko fotografije do suvremenog figurativnog i apstraktnog slikarstva i kiparstva, a nama je za oko zapeo koncept koji najavljuju iz beogradske galerije Monolog, koju predstavljaju tamošnji mladi umjetnici okupljeni u kolektiv "NISMO umetnici". Dolaze s deset radova izrađenih posebno za ovu priliku. Pomalo su ih ovili velom tajne, ali predstavljaju ih kao svojevrsnu poruku Beograda Zagrebu. Zanimalo nas je što mladi autori iz Beograda imaju poručiti Zagrebu. Kakve ideje, opažanja i pitanja donose susjedi s druge strane granice, a oni kažu: – Ovo nije diplomatska razmjena niti učtiv pozdrav – ovo je iskren, nekonvencionalan i nepredvidiv pogled kroz umjetničku prizmu. Kako jedan glavni grad vidi drugi? Kakve emocije, predrasude i znatiželje izlaze na površinu kada se okviri preispituju umjetnošću? Posjetitelji će iz prve ruke saznati što mlada srpska scena zaista misli o svom najbližem susjedu – bez filtra.

– Naša poruka nije jednostavna. Ali nije ni komplicirana. Ona postavlja pitanja koja bi svako susjedstvo trebalo postaviti: Što nas veže? Što nas razdvaja? I koliko smo spremni čuti jedni druge? Ponekad je to ogledalo u kojem se vidi i ono što bismo radije sakrili. Ali umjetnost ne bira što će pokazati – ona otkriva ono što već postoji – kazao nam je Denis Leo Hegić, kustos Galerije Monolog, pa dodao: – Na Art Zagrebu ove godine nećemo biti samo gosti. Donijet ćemo dio Beograda u Zagreb – sirov, neposredan i autentičan. Donosimo iskrenost. A ako Zagreb nema problem pogledati, vidjet će i Beograd – i sebe.

Članovi kolektiva "NISMO umetnici", koje će publika u Zagrebu i osobno upoznati, su: Damjan Smičiklas, Damjan Stevović, David Đorđević, Dunja Savić, Luka Djudja Vladisavljević, Marija Milić, Milica Bojanić, Nebojša Đurić, Teodora Jovanović i Teodora Kokoruš.

Na Art Zagrebu prvi put predstavit će se i jaka i važna Ljubljanska Galerija fotografija, u vlasništvu Barbare Čeferin, također fotografkinje i supruge Aleksandra Čeferina, predsjednika Uefe. Djeluje na najvišem svjetskom nivou već dvadeset godina, kontinuirano je prisutna na najboljim sajmovima umjetnina i zastupa vrhunske fotografe iz regije i svijeta, a u Zagreb donosi fotografije Brazilke Luize Simons. Fotografije predstavlja i Art de Factom i to s dva autora — Darkom Bavoljakom i Svenom Stilinovićem.

Zagrebačka Galerija Kaptol izložit će slike Aleksandra Bezinovića, Lee Popinjač i Eugena Felera. Stiže i Galerija Artsada, osnovana lani u Lovranu, s radovima Radovana Kunića i Tomislava Ćurkovića. Lani je osnovana i Galerija Kolekcionart, a donosi radove Albe Miočev, Bartola Galovića i Mihaele Rašice. Kao proširenje djelovanja antikvarijata Crveni Peristil, osnovana je i Galerija M23, a sukladno programskoj orijentaciji prema konceptualnoj umjetnosti predstavlja radove Vladimira Dodiga Trokuta.

Iz Srbije, uz Monolog, stižu i Galerija Bel Art iz Novog Sada, koja predstavlja dvoje srpskih umjetnika — Aleksandra Stanojevića Kempu i Bosiljku Zirojević Lečić, te galerija suvremene umjetnosti X vitamin.

Tu su već standardno i zagrebačka Galerija Kranjčar, Galerija Canvas, Galerija Modro, koja predstavlja Ivicu Malčića, Marka Tokića, Robertu Vilić i Svjetlana Junakovića... A pravi kuriozitet je i prisutnost slovenske Equrne, prve privatne galerije u Jugoslaviji koju su 1983. osnovali tada alternativni umjetnici koji su danas uglavnom profesori na Likovnoj akademiji u Ljubljani. Puno je toga što se može pogledati i u čemu se može uživati, a ulaz je besplatan pa svakako navratite.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije