Umjetnici invalidi

Oni vide umjetnost unutar sebe, čuju zvukove u tišini

kina
04.10.2010.
u 18:00

Oni kojima je priroda uskratila vid postali su sjajni svirači, a brojne djevojke oštećena sluha vježbanjem su postale dobre plesačice.

Kineski pjevač Yang Haitao naučio je mnoge svjetske evergreene pjevati na dvadeset jezika, a kad je na nedjeljnoj predstavi zapjevao našu “Marjane, Marjane” i “Oj, more duboko”, prolomio se pljesak u prepunom zagrebačkom HNK. Dvadeset i dvije djevojke sinkronizirano su blistale u plesu “Bodhisattvi s tisuću ruku”, a virtuozno sviranje pokazao je Wang Qui, glazbenik koji je sa 14 godina izgubio vid, a da ga zabave, roditelji su mu kupili saksofon. Učio je jazz kod američkog umjetnika, a danas je odličan školovani glazbenik koji nastupa diljem svijeta s kineskim Ansamblom osoba s invaliditetom. Da mnogi mladići i djevojke mogu bili savršeni ponajviše u plesu i muziciranju na svim instrumentima, pokazao je u sklopu svoje europske turneje Kineski umjetnički ansambl osoba s invaliditetom (CDPPAT). Oni su na sceni zagrebačkoga HNK izveli glazbeno-scensku predstavu “Moj san”, a trodnevni boravak u Hrvatskoj za 48 članova toga ansambla, poznata po gostovanjima u šezdeset zemalja svijeta i na Paraolimpijskim igrama 2008. u Pekingu, organiziralo je Veleposlanstvo NR Kine u Zagrebu i Ministarstvo kulture RH.

“Mi vidimo umjetnost u nama i čujemo zvukove u tišini, težimo savršenstvu u invalidnosti”, samo su neke misli umjetnika izrečene kao objašnjenje predstave “Moj san”. Mladi ansambl “očitao je lekciju” svima onima koji ne žele obratiti pozornost na sve one osobe drukčije od sebe, poručivši kako se upornost i velika želja za bavljenjem umjetnošću mogu pretvoriti u emotivnu predstavu. Onima kojima je priroda uskratila vid postali su sjajni svirači, a brojne djevojke oštećena sluha vježbanjem su postale dobre plesačice. Za raskošan ples “Ljubavnici leptira” rečeno je da je to priča o kineskoj varijanti Romea i Julije, što su umjetnici uvježbavali pune tri godine.

– Ovaj je kineski ansambl osnovan 1987. godine, a zbog nastupa diljem svijeta ocijenjen je kao glasnik ljepote i humanosti – rekao je Shen Zhifei, kineski veleposlanik u Zagrebu. Zahvalio je na velikom posjetu brojnoj kineskoj zajednici.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije