U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu danas je otvorena izložba "Riznica riječi Tonka Maroevića" te predstavljena istoimena bibliografska knjiga urednice Tamare Ilić Olujić.
Na izložbi predstavljen je dio Maroevićeva bogatog opusa, među kojima se našao i niz njegovih knjiga, od monografija likovnih umjetnika, preko književnih i likovnih osvrta i kritika, predgovora izložbama i grafičkim mapama te prijevoda sve do njegovih prvih publikacija i knjiga poezije. Iako se tekstovi tog velikog umjetnika, književnika, kritičara, prevoditelja povjesničara umjetnosti i akademika na izložbi nalaze zaštićeni iza staklene vitrine, napomenula je Ilić Olujić, svo njegovo stvaralaštvo i rad uvijek su na dohvat ruke svim korisnicima knjižnice.
Maroevića su se prisjetili i o njegovom radu govorili i kolege s Instituta za povijest umjetnosti Ivana Mance i Petar Prelog, a dramski umjetnik i Maroevićev dugogodišnji prijatelj Goran Matović odao mu je počast osebujnim interpretacijama njegovih književnih dijaloga s velikanima poput Jorgea Luisa Borgesa i Tina Ujevića.
Uz izbor iz Maroevićeva literarnog stvaralaštva, u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice izložene su i Maroevićeve fotografije s raznih događanja na kojima je sudjelovao u NSK kao i dva njegova portreta koja je naslikao Predrag Goll.
Tonko Maroević u NSK bio je rado viđen gost i koristnik kao i vrijedan suradnik te svakako jedan od velikana hrvatske kulture koju je Knjižnica u svojoj 415 godina dugoj povijesti baštinila, istaknula je na otvorenju glavna ravnateljica NSK Ivanka Stričević.
- Smatrali smo važnim prirediti izložbu i bibliografiju koja će objediniti njegov rad i javnosti pružati informacije o građi koju NSK posjeduje, s obzirom da u svojem fondu čuva veliki broj njegovih radova. Ova izložba i izdanje spomen su i podsjetnik na to, a bibliografija njegovih radova je plodno polazište za daljnja istraživanja za buduće istraživače - dodala je Stričević.
A budući da je Tonko Maroević sve svoje tekstove neumorno kuckao na pisaćoj mašini, u predvorju NSK postavljena je pisaća mašina na kojoj mu posjetitelji izložbe otvorene do 10. ožujka, mogu napisati svoje pozdrave i zahvale.