Proslavljeni američki pisac Dan Brown, autor “Da Vincijeva koda” i niza avanturističko-kriminalističkih romana, ove godine pažnju svjetske javnosti i publike privlači kao autor slikovnice za djecu i kao skladatelj. Umjesto misterija koje rješava profesor Langdon, Brown se obratio djeci i svima koji se osjećaju mladima u srcu.
Kao što smo u veljači ove godine objavili, Brownova dječja slikovnica “Divlja simfonija” bit će 1. rujna 2020. objavljena istodobno na brojnim jezicima u čak 27 zemalja, među kojima je i Hrvatska gdje će knjigu objaviti izdavačka kuća V.B.Z., a krajem kolovoza producentska i diskografska kuća Parma Recordings objavit će i album s glazbom koju je Dan Brown skladao i zamislio kao neodvojivi dio slikovnice.
Pod vodstvom Maestra Miša
Partitura se sastoji od dvadeset i jednog kratkog stavka kroz koje čitatelji, pod vodstvom Maestra Miša, putuju ne samo šaroliki svijet različitih životinja nego i glazbenih instrumenata i izraza. Putem besplatne aplikacije za pametne telefone čitateljima će se uz svaku stranicu knjige, koju je bogato ilustrirala mađarska umjetnica Susan Batori, pokretati i prateća glazba.
Pisac čije su knjige prodane u više od 200 milijuna primjeraka na 52 jezika svoje je bavljenje glazbom do sada uglavnom držao strogo za sebe. Tako je već dolazio inkognito u Zagreb gdje mu je u Lisinskom Zagrebačka filharmonija isključivo za njegove privatne potrebe snimala pojedine skladbe.
Međutim, Zagrebački festivalski orkestar, u kojem sjede i mnogi članovi Zagrebačke filharmonije i ostalih najboljih zagrebačkih orkestara, snimio je u dvorani Bersa Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu i svu glazbu namijenjenu čitateljima i slušateljima Brownove “Divlje simfonije”. Naposljetku, upravo je objavljena još jedna velika vijest koja će skladateljsku karijeru slavnog pisca zauvijek vezati uz glavni grad Hrvatske: umjesto u Kini, kako je ranije najavljeno, svjetsku koncertnu premijeru “Divlje simfonije” imat će 10. listopada u Zagrebu! Izvest će je, doznajemo, orkestar Zagrebačke filharmonije u Lisinskom pod ravnanjem maestra Mirana Vaupotića, hrvatskog dirigenta i ujedno jednog od vodećih ljudi kreativnog tima Parma Recordingsa.
– Čini se više nego prikladnim predstaviti Danovo djelo upravo u gradu u kojem je nastala i studijska snimka – izjavio je Bob Lord, glavni producent i vlasnik kuće Parma Recordings koja je bila zadužena za čitav glazbeni dio ovog multimedijskog projekta.
Nakon zagrebačke premijere planiraju se slične koncertne promocije u više od dvadeset zemalja širom svijeta, uključujući Njemačku, Španjolsku, Italiju, Novi Zeland i Argentinu. Danu Brownu će osobito važna biti i koncertna premijera “Divlje simfonije” u SAD-u, koja je zakazana za 15. studenog u piščevu rodnom gradu Portsmouthu u izvedbi tamošnjeg simfonijskog orkestra. Neprofitnim umjetničkim organizacijama svoga grada, orkestru i koncertnoj dvorani, Brown je namijenio i sav prihod od tog događaja.
Nada se da će se publika zabaviti
– Odrastao sam uz klasičnu glazbu. Oboje mojih roditelja bili su glazbenici koji su odlučili da u našoj kući neće biti televizije, pa sam ja umjesto toga svirao klavir, pjevao u zborovima i odlazio na koncerte. Glazba je za mene kao dijete bila tajno svetište koje je razgorjelo moju kreativnost i maštu – kaže Brown koga su u mladosti osobito nadahnjivala djela kao što su “Peća i vuk” i “Karneval životinja”. U skladu s tim su i njegove nade i očekivanja od prve piščeve skladbe za orkestar.
– Nadam se da će “Divlja simfonija” pružiti puno zabave i novu priliku obiteljima, roditeljima, djeci i ljudima svih godina da ponovo uspostave vezu s čarobnim iskustvom klasične glazbe kako u koncertnoj dvorani tako i kod kuće – kaže Brown najavljujući svjetsku premijeru svog djela.
– Nadam se da će se publika zabaviti onoliko koliko sam se ja zabavljao komponirajući – zaključio je pisac kojeg će u 10. listopada u Lisinskom moći pozdraviti i stari čitatelji njegovih romana i novi slušatelji njegove glazbe.