Performance: Željko Senečić

Slike ću baciti u Savu, jer i to je bolje nego da umru

senečić
arhiva vl
25.02.2010.
u 16:00

Prema Senečićevim riječima, tek će četiri slike poslije izložbe u Galeriji Ulrich naći svoje mjesto u sobama i na zidovima ljubitelja umjetnosti.

Slikar i scenograf Željko Senečić prvo će 3. ožujka u 18 sati u Galeriji Ulrich u Ilici 40 otvoriti izložbu slika pod naslovom “Mili moji” uz predstavljanje knjige istoga naslova koja je otisnuta u samo pedeset numeriranih primjeraka i projekciju dokumentarnih filmova koje je snimio o slikaru Juliju Kniferu, Josipu Vaništi, Đuri Pulitici i Dušanu Džamonji. Kad se publika nagleda zagrebačkih veduta i motiva - u petak 19. ožujka u 18 sati u jedinstvenom performanceu na Mostu slobode umjetnik će slike baciti u Savu. Prije nego slike otplove nizvodno autor Željko Senečić u svom će “razbacivanju” imati zvučnu podršku Jazz kvarteta Gruber.

Vedute Zagreba

Prema Senečićevim riječima, tek će četiri slike poslije izložbe u Galeriji Ulrich naći svoje mjesto u sobama i na zidovima ljubitelja umjetnosti. Što ga natjeralo na ovako radikalnu i u isto vrijeme zafrkantsku akciju, pitali smo autora koji prvo objašnjava čemu naslov Mili moji.

- Naslov je Mili moji zato što slike predstavljaju vedute Zagreba. Te vedute svojim roditeljima, sestrama i braći, djedu, baki šalje Antiša iz Zagreba. Umjesto poskarti. Na slici je tekst koji Antiša piše: Mili moji! Prva je slika Zagrebački kolodvor na koji je Antiša stigao u Zagreb. Antiša piše: Mili moji! Ovo je zagrebački kolodvor, a bio bi jako dobra sušiona pršuta. Kako Antiša upoznaje Zagreb, redaju se slike. Jedna od posljednjih je Britanski trg. Na zadnjoj veduti Britanca, Antiša piše: Mili moji, na ovom se trgu svake nedjelje može se vidjet' i kupit' prošlost Zagreba. Počinjem volit' taj grad, tumači Željko Senečić svoj odnos prema Zagrebu.

O tome što spaja slike i roman da nose isti naslov, umjetnik odgovara kako je riječ o slučaju i dodaje kako “to nije bitno. Bitno je da me više izložba slika kao izložba ne zanima. Izložiti slike i nakon izložbe vrati ih atelijer. Glupo. Samo star, lud, jako mlad, neiskusan, očajan ili glup slikar danas radi izložbe. Ja spadam u stare i može mi se oprostiti ta djetinjarija. Živimo u vrijeme kada su slike grubo okupirale naš život.

Slike su imale sreću

- Slike ću 19. ožujka s izložbe kombijem odvesti na Most slobode. Dok Adam Luka bude svirao gitaru, u sumrak, bacit ću slike u Savu. Na mostu Slobode završit će se performans Mili moji. Bit će to zadnji kadar filma snimatelja Borisa Krstinića. Slike veselo lete, padaju u Savu, gube se prema Sisku. Zašto? Slike se slikaju da budu izložene. Slike koje se ne izlože kao da i nisu naslikane. One žalosno umiru u atelijerima slikara. Slike Mili moji imale su sreću. Naslikane su, izložene, viđene, zaplovile Savom i snimljene. Uostalom, mislim da slikari ne upravljaju svojim slikama. A onima kojima danas treba kultura, nemaju ni za život, kaže Željko Senečić.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije