VLADAN VUKOSAVLJEVIĆ

Srbija uvjetuje povrat otuđenih kulturnih dobara SPC-a u Hrvatskoj

03.09.2017.
u 15:38

Vukosavljević smatra kako povrat kulturnih dobara nema nikakve veze s poglavljem 26 u pregovaračkim procesu Srbije

Srbijanski ministar kulture i informiranja Vladan Vukosavljević izjavio je u nedjelju da će kulturna dobra iz srpskih pravoslavnih crkava i manastira iz Hrvatske otuđena za vrijeme Domovinskog rata, koja Hrvatska potražuje od Srbije, biti vraćena kad međudržavno mješovito povjerenstvo na terenu utvrdi da za to postoje uvjeti. 

"Ako na terenu postoje uvjeti za njihov povrat i to zajednički potvrdi međudržavno mješovito srpsko-hrvatsko povjerenstvo, tada se traži odobrenje od vlasnika (Srpske pravoslavne crkve) i započinje procedura povrata", rekao je ministar Vukosavljević u intervjuu za beogradsku Politiku.

Vukosavljević smatra kako povrat kulturnih dobara nema nikakve veze s poglavljem 26 u pregovaračkim procesu Srbije za članstvo u EU, te da su to pitanja za koja postoji uspostavljen bilateralni mehanizam koji funkcionira.

Hrvatska od Srbije potražuje kulturna dobra iz srpskih pravoslavnih manastira i crkava u Hrvatskoj, ali obnova srpskog kulturnog blaga u Hrvatskoj ide sporo i ovisno o tog tempu realizira se i povrat, objasnio je Vukosavljević, naglasivši kako se u ministarstvu na čijem je čelu "s razumnim optimizmom gleda na nastavak procesa povraćati kulturnog blaga i suradnju s hrvatskom stranom o tom pitanju".

Najveći dio kulturnih dobara iz pravoslavnih manastira i crkava s teritorija Hrvatske koja Zagreb službeno potražuje, čine riznica manastira Krka ili potječu s teritorija Dalmatinske eparhije, te  eparhija Pakračko-slavonske i Osječko-poljske i baranjske.

Riječ je, kako je rekao ministar, najvećim dijelom o ikonama, knjigama, te brojnim bogoslužnim predmetima čiji je vlasnik Srpska pravoslavna crkva.

"Svi drugi predmeti koji su pripadali zbirkama muzeja, ili drugim javnim kolekcijama, vraćeni su u periodu od 2001. do 2015.", ustvrdio je Vukosavljeć, pobrojivši materijal iz gradskog muzeja u Vukovaru, arheološki materijal iz Vučedola, fond iz Galerije umjetnosti i Zbirke Bauer koji čine ukupno oko 20.000 predmeta.

On dodaje da su vraćeni i dijelovi ikonostasa iz Dalja, Bobote, Krke, kao i sav materijal iz manastira Krupe, jer su tamo ostvareni odgovarajući uvjeti zaštite, a uz prethodnu suglasnost Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Srbijanski ministar kulture ukazao je da se trenutno rješava problem pitanja riznice manastira Krka, što je jedan od preduvjeta za povrat kulturnih dobara. 

"Zadovoljni smo obnovom vladičinog dvora u Pakracu zajedno sa Sabornom crkvom Sv. Trojice, kao i s ponovnim oživljavanjem manastira SPC u Eparhiji pakračko-slavonskoj, poput Orahovice, Pakre, Svete Ane i drugih", rekao je Vukosavljević.

Komentara 69

AR
aristip
16:17 03.09.2017.

Kakva prijevara !! Što je s imovinom koja je pokradena i odvežena iz Belja, Borova i drugih poduzeća s teritorija koje je okupirala Srbija, što je s pokradenom naftom iz Đeletovaca, posječenim tisućama ako ne i milijunima m3 slavonskog hrastaa koji su posječeni i odveženi u Srbiju, što je s privatnom imovinom građana koju su pokrali rezervisti JNA, arknovci, šešeljevci i druge paravojne jedinice !???

PI
Pikacu
17:07 03.09.2017.

Neka nam vrate sve u srbiji... neka nam uplate 30 milijardi dolara odstete.... neka nam vrate nekretnine dobara i kulturna dobara.... neka otvore svoje knjige zla dokumenata....pa mozda pregovaramo

KA
kajinx
16:05 03.09.2017.

Ovo je dobro počelo! Sada Hrvatska treba tražiti svu imovinu ukradenu i odvezenu u srbiju. Toliko toga su ukrali da će proces vraćanja trajati godinama.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije