I prije 10 sati u utorak 25. studenog brojni su uglednici, građani i školarci došli u zagrebačku palaču Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti radi dvodnevnih Dana otvorenih vrata. Lani je, podsjetimo, manifestacija okupila 7000 posjetitelja u Zagrebu i šesnaest Akademijinih centara raspršenih diljem domovine.
Manifestaciju je i jučer otvorio predsjednik HAZU Zvonko Kusić istaknuvši da je ponosan što su se u Akademiji našli i učenici, umirovljenici, rektori, biskupi, rabini, gospodarstvenici, ambasadori pa i najviši časnici Hrvatske vojske. Na čuvenoj violini King, daru Zlatka Balokovića, muzicirao je Orest Shourgot uz glasovirsku pratnju Domagoja Guščića. A potom se rijeka ljudi razmiljela Akademijom, njezinom Knjižnicom, Kabinetom grafike s izložbom grafika Karine Sladović...
Život predaka
Velik interes izazvala je radionica Život naših predaka Marija Šlausa, Vlaste Vyroubal, Željke Bedić i Joze Perića Peručića s bioarheološkom rekonstrukcijom života starohrvatskih populacija i predavanje Vladimira Paara o budućnosti klime. Građani su mogli pogledati i izložbu Strossmayerovih portreta, među kojima je i rad Vlahe Bukovca. U zgradi Knjižnice pažnju privlače spomen-sobe nobelovaca Lavoslava Ružičke i Vladimira Preloga. Njih su prvi posjetili učenici Prve privatne zagrebačke gimnazije. U toj se zgradi može vidjeti i izložba posvećena 520. obljetnici Senjske glagoljske tiskare na kojoj je izložena i najnovija restaurirana knjiga, Naručnik plebanušev iz 1507. koji je restaurirao Mario Kauzlarić.
Osječani o Krleži
U Narodnom domu na Gornjem gradu, sjedištu Zavoda za povijest hrvatske književnosti, kazalište i glazbe predstavljen je zbornik osječkih Krležinih dana, a tu se može vidjeti korespondencija Zdenke Marković s Ivanom Brlić Mažuranić ili Jagodom Truhelkom te dokumentarni film Tomislava Sabljaka i Željka Senečića o Krleži. Postavljena je izložba o Ivanu pl. Zajcu čiju stotu godišnjicu smrti Hrvatska obilježava ove godine.
>> Proslavili 130 godina Strossmayerove galerije starih majstora HAZU