Tisuće građana okupile su se u riječkoj luci kako bi sudjelovale u ambicioznom otvaranju Europske prijestolnice kulture u Rijeci, gdje su u režiji Dalibora Matanića nastupile doslovno stotine umjetnika kojima su se vrištanjem, zvonjenjem zvonima i drugim oblicima sudjelovanja pridružili i građani.
Ni kiša koja je na trenutke izazivala tehničke probleme nije obeshrabrila organizatore da do kraja izvedu Operu industriale, prema glazbenom predlošku riječkog umjetničkog dvojca JMZM u orkestraciji maestra Frana Đurovića.
Meštar parade Zoran Prodanović Prlja između glazbenih je brojeva čitao ulomke iz turbilentne povijesti Rijeke, a među izvedbama posebno se istaknulo šahtofonsko ludilo DB Indoša i Tanje Vrvilo, te zborska izvedba poznate "Bella Ciao".
Protestna pjesma obespravljenog radništva popraćena je antifašističkim sloganima na panelima koji su okruživali vodu ispunjenu brodicama na kojima su se događali mini-tulumi Rječana i njihovih gostiju.
Spektakularnim vatrometom završila je centralna proslava, nakon koje su se građani brzo razišli, netko kućama, a drugi prema klubovima koji će raditi do kasno u noć.
Spektakl u riječkoj luci:
Prije velike kulminacije otvaranja programa EPK u Rijeci održana je i protokolarna svečanost u HNK Ivana pl. Zajca. Pred biranim uzvanicima među kojima su bili i predstavnici ministarstava kulture iz 11 zemalja jugoistočne Europe, riječki vokalni sastav Putokazi izveo je himnu, nakon čega su nastupili Ivanka Mazurkijević i Damir Martinović Mrle, mezzosopranistica Diana Haller i Riječki simfonijski orkestar i niz drugih glazbenika koji su neizostavan dio kulturnog identiteta Rijeke.
Posebno zanimljiva bila je obrada finala opere “Nikola Šubić Zrinjski” Ivan pl. Zajca, u kojem je zbor predvođen solistima Kristinom Kolar, Domagojem Dorotićem i Robertom Kolarom umjesto “u boj, u boj!” zapjevao “za mir, za mir!”, naznačujući atmosferu u kojoj će se održavati programi EPK.
- Rijeka kao EPK2020 poklapa se s predsjedanjem Hrvatske Vijećem EU. Ovo je po prvi put da se te dvije važne uloge preklapaju - istaknula je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek u HNK, podsjetivši da se teren za EPK u Rijeci počeo pripremati još 2009. Godine.
- Posebno mi je drago vidjeti da program također zadire u regiju Zapadnog Balkana, dotiče pitanja čija su rješenja od zajedničke važnosti te čini vidljivim kulturno bogatstvo te Regije i njezine talente. Nemojmo zaboraviti da nas kultura, identitet i vrijednosti ujedinjuju. Smještena na raskrižju kultura, Rijeka svojim nasljeđem jasno pokazuje utjecaj različitih kultura, povijesnih razdoblja, religija i etničkih zajednica. U vrijeme kada se Europska unija suočava s novim i izazovnim pitanjima, moramo preispitati svoju ulogu i načine interakcije s građanima te stvoriti zajedničku viziju budućnosti - rekla je pak europska povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel.
Već sredinom popodneva građani su se počeli okupljati u riječkoj luci, spremni da svojim aktivnim sudjelovanjem uveličaju praizvedbu Opere industriale u režiji Dalibora Matanića.
- Ovo što ćemo večeras doživjeti briše granice između pozornice i grada, izbođača i publike, izvedbe i TV prijenosa. Beskrajno smo ponosni na sve što smo pripremili - rekao nam je zaneseni Matanić, pa požurio pobrinuti se da večer završi onako kako je mimo protokola već počela na ulicama grada - ambiciozno, raskošno i rockerski kaotično, kako i priliči Rijeci.
VIDEO Na Korzu postavljena izložba o državama u kojima se nalazila Rijeka u posljednjih 116 godina
Za mir, za mir a na vrh nebodera simbol totalitarizama pod kojin su ljudi ubijani, proganjani i zatvarani. Fuj licemjeri.