U osamdeset i devetoj godini života umro je jedan od najprevođenijih hrvaskih i bosansko-hercegovačkih pisaca Anđelko Vuletić. Rođen u Ravnom u Hercegovini 6. veljače 1933. godine, Filozofski fakultet je upisao u Sarajevu, ali je na prvoj godini studija uhićen zbog antidržavne i antisocijalističke djelatnosti.
Nakon izlaska iz zatvora zabranjen mu je nastavak studija ili upis na nekom fakultetu u zapadnome dijelu tadašnje države, pa je studij nastavio u Skoplju, a završio u Beogradu.
Na anonimnom natječaju 1956. dobiva nagradu za roman "Gorko sunce", a u žiriji su bili autoriteti poput Marijana Matkovića, Milana Bogdanovića, Radomira Konstantinovića...
U Sarajevu je živi sve do 1992. godine, kada odlazi u progonstvo i to u Hrvatsku gdje se bavi književnim radom, a jedno je vrijeme bio i zastupnik HDZ-a u Županijskom domu Sabora
Poezija mu je prevedena na brojne europske i svjetske jezike (francuski, poljski, češki, finski, njemački, ukrajinski, ruski...). Na osobito dobar odjek naišao je u Parizu gdje je dobivao odlične kritike u najuglednijim novinama.
Vasko Popa objavljuje mu pjesme iz "Močvanog kolodvora" u beogradskom "Delu". Zbirku pjesama "Jedina nada" objavljuje u Nolitu. U Novom Sadu potom objavljuje "Drvo s Paklenih vrata", a naklada mu je 16.000 primjeraka.
Među brojnim zbirkama, ističu se zbirke "Kad budem velik kao mrav", "Tajna večera", "Vražja igračka", "Konci i konopci". Pisao je i pripovijetke te ih ukoričio u zbirci "Strijeljanje ustaše Broza", a tu su i drame "Andrija Hebrang" i "Miljenik partije Buharin".
Napisao je desetak romana, od kojih su posebnu pažnju izazvali "Drvo s paklenih vrata", "Klesar Matija Tegoba" koji je bio uvrštavan i u lektiru, "Dan hapšenja Vile Vukas" i "Jadi mladog karijeriste".
Puno pažnje izaziva roman "Dva hrama, dvije razvaline" čiji je glavni lik bio Jožef Brož i koji je na tiskanje čekao hrvatsko osamostaljenje. Slijede ga romani "Nadglednica djevojaka iz Moskve", "Plamen i slamka", "Poraz osvetnika", koji mu je prije pet godina preveden i na nizozemski jezik...
Iza Anđelka Vuletića ostao je opus od pedesetak djela, koji tek čeka kritičarsku ocjenu.
Sprovod Anđelka Vuletića će biti u ponedjeljak 25. listopada u Šestinama u 13 sati.
Počivao u miru veliki čovječe.