U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt 21. siječnja se otvara velika i reprezentativna izložba " Art deco i umjetnost u Hrvatskoj između dva rata", koja na nabolji mogući način predstavlja duh vremena dvadesetih i tridesetih godina 20. stoljeća. Čak 750 izložaka na najbolji način odražavaju visoku razinu stila koji je bio prihvaćen u arhitekturi i industrijskom dizajnu, ali i u vizualnim umjetnostima, glazbi i plesu. Slike, skulpture, fotografije, filmski isječci, plakati i predmeti primijenjene umjetnosti – od namještaja, stakla, keramike, metala, satova do haljina i modnog pribora – odabrani su iz fundusa MUO, iz drugih hrvatskih muzeja i ustanova u kulturi te privatnih zbirki.
Na izložbu "Art déco..." uvršteni su radovi svih eminentnih umjetnika koji su djelovali u tom razdoblju, od Ljube Babića, preko Vladimira Becića, Vilka Gecana, Marina Tartaglie, Sergije Glumca do relevantnih predstavnika koji su odredili razvoj hrvatske arhitekture tog vremena, kao što su Hugo Ehrlich, Stjepan Planić, Viktor Kovačić, Drago Ibler i drugi.
Postav izložbe uvodi nas u nastanak mnogih obilježja suvremenosti kao što su uloga medija, urbana kultura, turizam, uporaba novih materijala i tehnologija, dizajn, moda i naglašenije sudjelovanje žena u društvenom životu. Istaknuta su stilska obilježja art décoa, utjecaj Pariške izložbe održane 1925. godine, utjecaj avangarde te povratak tradiciji. Naime, pojam art déco izveden je iz naslova spomenute izložbe (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes), označavajući novu dekorativnu umjetnost. Misao vodilja koja je imala ključnu ulogu u promoviranju novog stila bila je "mir i (industrijski) napredak".
Art déco se vezuje na secesiju i logičan je tematski nastavak slijeda kulturoloških projekata kojima Muzej za umjetnost i obrt duže od dva desetljeća istražuje i afirmira srednjoeuropski kontekst razvoja hrvatske kulture. Uz stručni tim MUO i na realizaciji projekta "Art déco..." sudjeluju vanjski suradnici, istaknuti stručnjaci za pojedina područja. Odlučili su se za izbor izložaka koji omogućuje sveobuhvatan prikaz umjetničkih opredjeljenja te povezanost s tadašnjim kretanjima u središtima našeg bližeg i daljeg okruženja.
Izložba „Art déco i umjetnost u Hrvatskoj između dva rata“ ostaje otvorena do 30. travnja 2011. godine, a jedan od najatraktivnijih izložaka upravoje stigao iz Francuske. To je peugeot 302 cabriolet iz 1936. godine (na slici). Njemu je to drugi posjeti Zagrebu, jer je te iste godine kad je proizveden bio je izložen na Zagrebačkom zboru, preteči Zagrebačkog velesajma, na prostoru današnjeg Studentskog centra, u Francuskom paviljonu.
Obozavam izlozbe Muzeja za umjetnost i obrt, ali sam primijetila da svaka izlozba koja ima drugu tematiku ili stil izlaze stalno jedne te iste izloske. Tako naprave secesiju, art deco, ekspresionizam, fotografiju, keramiku itd. sve s istim izloscima.