Obožavateljice opsjedaju kino dvorane, knjige se iznova čitaju, svaki medij nudi neku novu informaciju o "Mladom mjesecu". Drugi nastavak sage Stephenie Meyer ponovio je u samo prvih nekoliko dana uspjeh svog prethodnika. I dok djevojke vrište u prvim sekundama scene u kojoj Taylor Lautner kao vukodlak Jacob brižno skida majicu i "vida" Belline rane, ostatak zemlje koje nije dotaklo vampirsko ludilo uzaludno pokušava shvatiti o čemu je riječ. Kako je serijal romana i filmova namijenjen tinejdžerima dosegnuo tako planetaran uspjeh.
Tradicionalne vrijednosti
Odgovor vjerojatno nije isključivo u romantičnoj priči o tinejdžerki Belli Swan i ljubavi s Edwardom Cullenom, svojevrsnim novovalnim vampirom, koji se od svojih povijesno poznatih prethodnika razlikuje po činjenici da pripada obitelji vampira "vegetarijanaca".
Neka tajna veza između "krvopija" i ljudskih pripadnica nježnijeg spola postoji koliko i mit o nemrtvima. Coppolin odabir Garyja Oldmana za ulogu Drakule ili Brada Pitta u Jordanovoj verziji "Intervjua s vampirom" samo je dodatno pojačao ovaj učinak, a trend se nastavio i sa serijama poput "Okus krvi" ili "Mjesečina" u kojima vampiri preuzimaju uloge ljudskije od svojega prirodnog neprijatelja – čovjeka.
Oni ne samo da ne ozljeđuju ljude, osim ako nije riječ o obrani, već imaju moralna načela pred kojima bi se danas mnogi mogli posramiti. Obitelji i prijatelji su im na prvom mjestu. Za one koje vole spremni su se odreći i vlastite besmrtnosti. "Fair play" je jedini način funkcioniranja koji oni poznaju. Mnogi smatraju kako upravo u toj na neki način nestvarnoj moralnoj čistoći leži tajna njihove popularnosti. Nasuprot svakodnevnih vijesti o političkim i inim prevarama, nasilju među mladima, pedofiliji i slično, bijeg u svijet gdje su tradicionalne vrijednosti ponovno isplivale u obiteljima makar one bile i besmrtne, ne bi trebao previše čuditi.
Zamjena za “Titanik”
- Osobno ne razumijem zbog čega je "Sumrak saga" polučila toliki uspjeh jer se filmovi na temu vampirologije snimaju već sto godina. Mislim da je riječ o svojevrsnoj ovovremenskoj zamjeni za “Titanik”. Ne mislim da je film neko remek-djelo, osim s producentskog aspekta - priča Boris Matić, direktor Zagreb film festivala koji se s fenomenom “sumrakomanije” upoznao preko starije kćeri koja je "Sumrak" pogledala pet puta te je pročitala sve četiri knjige.
- S obzirom da se u "Sumrak sagi" radi i o prihvaćanju različitosti, nadam se da će zaluđenost među mladim rezultirati time da će manje iskazivati mržnju prema drugim nacionalnostima - zaključio je Matić.
Da,namjenjen je valjda tinejdžerima,a pošto to više nisam ne pada mi na pamet da ga pogledam,gledao sam prvi dio i poželio da uleti Blade i skrati mi muke gledanja :)