U četvrtak bi u Saboru trebala ući rasprava o zakonima koji bi mogle značajno unazaditi koncertnu ponudu u Hrvatskoj, a radi se o nevoljkosti Ministarstva financija da prihvati prijedlog Ministarstva kulture i smanji stopu PDV-a na ulaznice s dvadeset pet na pet posto.
Snaga argumenata ne vrijedi
U vezi te odluke Ministarstvo financija dalo je i objašnjenje: “Prijedlog (Ministarstva kulture) nije moguće prihvatiti obzirom da bi smanjenje stope poreza na dodanu vrijednost s dvadesetpet posto na pet posto za navedene ulaznice uzrokovalo nedoumice kod poreznih obveznika i poreznog nadzora, pospješilo poreznu evaziju i utjecalo na povećanje troškova ubiranja poreza, te bi time došlo do smanjenja prihoda državnog proračuna.”
S ovom je argumentacijom lako i teško argumentirano polemizirati; lako jer se radi o činovnički sročenom objašnjenju koje pokazuje potpuno nepoznavanje situacije “na terenu”, osobito s kulturološke strane. Uostalom, zašto bi Ministarstvo financija i moralo biti stručnjak za ta pitanja pored Ministarstva kulture od kojega je prijedlog i potekao. Teško je pak s njim polemizirati jer Ministarstvu financija, kada kratkoročno treba puniti kasu, pa kud dugoročno puklo da puklo, očito nikakvi argumenti nisu dobri. A argumenti su sljedeći: ako se Ministarstvo financija već boji “nedoumica kod poreznih obveznika”, zašto ne vodi računa o nedoumicama koje koncertni promotori i organizatori imaju kada vide da se na filmove, bez obzira na umjetničku vrijednost, primjenjuje povlaštena stopa. Zar je koncert Leonarda Cohena možda manje kulturni događaj od bilo koje hollywoodske tričarije? I zar je Ministarstvo financija tu da presuđuje?
Bijeg koncerata
Još veći argumenti: od koga će Ministarstvo financija sutra naplaćivati PDV kada nas koncerti počnu zaobilaziti, a sve ide u tom smjeru. Na primjer, agencija Live Nation organizirala je koncert Robbiea Williamsa u Zagrebu računajući na to da će PDV kada uđemo u Europu biti ujednačen na pet posto. Tako će nas veliki pop rock koncerti sasvim sigurno početi zaobilaziti i potražiti svoje mjesto u zemljama regije. Također, organizator INmusic festivala već najavljuje da će mu nakon ulaska u EU biti puno jeftinije preseliti festival u slovenske Brežice.
A, vrlo ironično, ta značajna razlika u visini PDV-a koja može slomiti cijelu industriju u budžetu Vlade RH običan je “sitniš”, mjeri se u promilima.
No, scena se ne predaje. Udruga koncertnih Promotora planira niz akcija kojima će se boriti za svoj status, a u tome imaju bezrezerevnu podršku svih glazbenih udruga okupljenih u Institutu hrvatske glazbe. Šibenski ogranak HGU-a pak već organizira pred svojom katedralom svehrvatski prosvjed klapa.
Sve je to divno i krasno, ali nije li vrhunski paradoks da se ovako prosvjeduje za niže poreze na koncerte i festivale, a na hranu PDV najnormalnije ostaje zastrašujućih 25%?! I osim HSS-a tek su se rijetki ozbiljnije pozabavili tom temom. To što se kod nas najniža stopa PDV-a plaća na kina, sada najavljuju i novine, a možda i na koncerte, samo pokazuje da je logika kod nas potpuno nestala. Smanjite svima PDV na maksimalno 20% - svi će lakše disati i raditi, evazija će se smanjiti, a ukupan prroračunski prihod vjerojatno biti i veći nego ovako!