Neki arapski specijaliteti kao što su falafel i humus postali su i sinonim za izraelsku kuhinju. Jedno od jela za koje se smatra da je upravo jedinstveno izraelsku je ptitim, koje izraelski chefovi nazivaju i „izraelski cuscus“. Ptitim je nastao još u početku stvaranja izraelske Države kada je bila prisutna nestašica riže, tada je izraelski premjer, David Ben-Gurion tražio od jedne prehrambene kompanije da proizvede zamjensku hranu upravo za proizvode na bazi pšenice te se krenulo u veliku proizvodnju ptitima.
Kako je Izraelska kuhinja nastala upravo na korijenima različitih kuhinja koje su sa sobom donijeli imigranti iz cijelog svijeta u Izrael, često se vodi rasprava u kulinarskim krugovima – postoji li uopće izraelska kuhinja? Mnogi su mišljenja kako novija izraelska kuhinja zapravo i ne postoji, već je riječ o fuziji preuzetih arapskih jela te utjecaja gastronomije iz zemalja u kojima su živjeli židovi koji su imigrirali u Izrael.
S druge strane postoje zagovornici izraelske kuhinje i njenog jedinstvenog stvaralaštva kojima definitivno ide u prilog činjenica da neka od izraelskih jela ne postoje u drugim dijelovima svijeta. Štoviše izraelska kuhinja je često mješavina bliskoistočnih i europskih jela poput gulaša i kuskusa, što zasigurno ne možemo naći u nekim drugim svjetskim kuhinjama.
Bez obzira na postojeće dvojbe, izraelska kuhinja se može podijeliti u dva smjera prema svojim korijenima, a to su Israeli-Mizrahi kultura i tradicionalna izraelska kuhinja.
Israeli-Mizrahi kuhinja sastoji se od mesa na žaru, punjenog tijesta u različitim slanim i slatkim kombinacijama, jela s rižom, punjenog povrća, pita i raznovrsnih salata. Možemo reći kako su brojna jela ovog smjera slična i arapskim specijalitetima, no razlikuju su finesama pripreme, piše Wish.hr.
Abeceda izraelske kuhinje:
Amba – umak od manga koji se često servira uz falafel, a porijeklo vuče iz Indije i Iraka
Chamin – tradicionalni židovski gulaš koji se jede u vrijeme šabata, a sastoji se od mesa i graha
Desserts – Baklava, Halva obavezno se serivraju uz tursku kavu.
Grilano meso – Kebab i shashlik (nešto poput šiš ćevapa, no često se na ražnjiću uz meso kombinira i povrće poput luka i paprike.
Jela od tijesta – popularni burek kojeg su židovi iz Turske donijeli u Izrael,
Malawach (nešto poput palačinki) i Jachnun (prženo tijesto) su poznati jemenitski specijaliteti.
Juhe – često se pripremaju juhe od graha i leće, riječ je o specifičnim Mizrahi specijalitetima.
Labneh – nježan bijeli sir, pomalo kiselkastog okusa
Lafa – vrsta pite koja se rola i puni s falafelom (mješavina thine i humusa)
Ljuti umaci – skhug umak koji se priprema od crvene paprike, korijandera, češnjaka i drugih začina, a donijeli su ga u Izrael jemenitski židovi; Harrisa umak (različite vrste ljute papričice) kojeg su u Izrael donijeli židovi iz Tunisa i Sjeverne Afrike; Pilpelchuma umak (mješavina čilija i češnjaka) koji je stigao u Izrael iz Libanona
Mujadara – jelo pripremljeno od različitih vrsta leće, riže i žitarica posluženo uz prženi luk. riječ je o jelu s libanonskim korijenima.
Pita – mekani okrugli kruh, nešto poput naše lepinje, ali mnogo tanje i konzistentnije te se koristi u izradi falafela ili izraelskog fast fooda – sendviča, salata i sl. Pitu često zovu i „izraelskim kruhom“. U Izraelu pitu serviraju i sa šniclima ili biftekom, za što se smatra da je upravo njihova inovacija.
Riba – izraelci su skloni pripremi cijele ribe na grilu ili u pećnici. popularno jelo Mizrahin gastronomije koje se često jede u vrijeme šabata je Hraime, riba kuhana u ljutom umaku od paprika.
Salate – različite salate i „meze“ često se služe prije glavnog jela u izraelskoj gastronomiji. Humus, tahina (pasta od sezama), matbucha (salata od crvenih paprika), marokanska salata od mrkve te salata od sitno nasjeckanih krastavaca i rajčice koju izraelci zovu „arapska salata“.
Shakshouka – je jelo koje se jede za doručak, a ima istočnoeuropske korijene. Riječ je o jajima na oko koja se serviraju u ljutom umaku od rajčica i paprike. Današnje varijacije na temu ovog jela su brojne pa se tako priprema shakshouka s jajima i vrhnjem te špinatom. On što je konstanta ovog jela su jaja na oko te priprema u velikoj tavi kako bi cijela obitelj mogla jesti iz jedne tave i „tunkati“ kruh u jelo.
Shwarma – nešto poput kebab donera, mješavina pilećeg, janjećeg, purećeg i telećeg mesa koja se peče na vertikalnoj spirali te se servira u različite pite s umacima. Jelo ima svoj korijene još u Otomanskom carstvu.
Sendviči – Sabich (irački sendvič punjen patlidžanima, tvrdo kuhanim jajima i tahinom (namaz od sezama); Fricassee je prženo tijesto punjeno s tunom, kuhanim krumpirima i umakom matbucha (rajčice, gillane paprike, češnjak i maslinovo ulje, tuniški specijalitete.
Sufganiya – desert koji nalikuje krafnama punjenim s pekmezom te se jede u vrijeme židovskih blagdana kao što su Hanukkah i Hamantash