Da zeleni poluotok sklada – maslina, loze i domovine škrbnih ljudi, Istru, odlikuju čak tri vrste zmelje nije neka novost. Crvena, siva i bijela zemlja Istru čine specifičnom, a njezina vina uzgojena od laza iz tih pojaseva upravo su stoga toliko različita i na svjetskom glasu.
No, da u Brtonigli, gradiću na pola puta između Novigrada i Istre nekoliko kolometara od mora i sa svega 1.684 stanovnika, postoje čak četiri zemlje znaju tek oni koji su se ondje zaustavili, upoznali domaćine i čuli priču o suživotu malvazije i crne, crvene, sive i bijele zemlje.
Iako još uvijek samo općina, Brtonigla je bez dvojbe jedna od najrazvijenih općina u Istri, više od 85% prihoda dolazi od poljoprivrede, a o vrijednosti tla govori činjenica o 97% obradivih površina, domaćini nisu stali na tome. Prebogatu baštinu i tradiciju obrade zemlje i uzgoja vinove loze pretočili su u prču o „Četiri zemlje“.
Na prvi pogled samozatajna i povučena, zelena Brtonigla se otkriva polako, a oni koji je upoznaju teško odolijevaju snazi njenih draži. Nudi najbolje od istarske unutrašnjosti – prirodne parkove i spilje, pitoreskne brežuljke … Kada kažete Istra i dodate vino – prva asocijacija jest – malvazija. No, u Brtonigli priča o malvaziji ima novu dimenziju. Osim što su, a prateći trend među vinarima, uspjeli malavziju iz svježeg mladog vina \'uzgojiti\' i \'odnjegovati\' do ozbiljne punoljetnosti, domaćini su s njom napravili eksperiment koji je pokazao dobitnom kombinacijom i postao zaštitini znak mjesta i okolice. Teroar, kako se modernim vinarskim riječnikom naziva pozicija vinograda, zapravo je osobna karta svakog vina. Vertenelježi, kako se u dijalektu nazivaju stanovnici Brtonigle (od talijanskog naziva mjesta Verteneglio) su posadili istu vrstu loze – dakako malvazije – na četiri zemlje. Plonda zemlja nagradila ih je, iako su teroari udaljeni svega par stoitina metara zračne linije jedan od drugoga, s četiri sjana i različita vina. Ingirida Palman, direktorica Razvojne agencije Brtonigle objasnila je kako projekt praćenja i analze te usporedbe vina s četiri zemlje još traje, a rezultati koje su do sda skupili govore da je svako vino sa svake zemlje dosita drugačiji doživljaj – od boje, mirisa, aroma, dojam ....
Čarolija je to koju su Brtonigli oživjeli ali i – obzrom da je turizam u Istri podvućen bogatom gastronomskom ponudom –uz legende Brtonigle o kraljici i tri princeze te hranom zasnovanom na četiri namirnice – brašnu, tj, kruhu, ulju i grožđu koje nose princeze, a kraljica dakako donosi malvaziju.
- Projekt „Četiri zemlje“ značajan je za sveukupan razvoj Općine te će, vjerujemo, pridonijeti razvoju ruralnog turizma i prepoznatljivost naših autohtonih proizvoda i prepoznatljivosti Brtonigle i naših vina - zadovoljan je Doriano Labinjan, načelnik općine Brtonigla. Obitelj Fernetich i chef Zoran Čobanov kroz restoran San Rocco priču o Brtonigli ispričali su i na ATP, 24. Vegeta Croatia Openu u Umagu, spojivši četiri četiri malvazije – Ravalico, Cattunar, Capo i Novaco u degustacijskoj večeri dostojnoj kraljevske trpeze. Svaka od malvazija bila je dostojna pratiteljica.